WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Jarosław Szarek NOWYM prezesem IPN

Jarosław Szarek NOWYM prezesem IPN

21.07.2016, godz. 09:58
Sejm, sala, obrady
foto: SE/EAST NEWS

Sejm ma dziś powołać nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. We wtorek komisja sprawiedliwości zarekomendowała Jarosława Szarka na to stanowisko. Szarek ostatnio zasłyną kontrowersyjną wypowiedzią o Jedwabnem. Powiedział, że to Niemcy odpowiadają za mord na tamtejszych Żydach. Jego słowa ostro skomentowali posłowie opozycji.

W czasie posiedzenia wtorkowej komisji sprawiedliwości kandydat na szefa IPN Jarosław Szarek zapytany o zbrodnię w Jedwabnem powiedział: - Wykonawcami tej zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w tej machinie własnego terroru - pod przymusem - grupkę Polaków".  I tutaj odpowiedzialność w pełni za tę zbrodnię pada na niemiecki totalitaryzm. Polskie Państwo Podziemne wszelkie przejawy kolaboracji z Niemcami, szmalcownictwa, karało śmiercią. Te słowa nie spodobały się Michałowi Szczerbie z PO. Poseł Platformy Obywatelskiej ocenił ostro: - Ten kandydat, swoim zachowaniem, wypowiedziami, ignorancją historyczną, uleganiem narracji narzuconej przez PiS, pokazał że nie ma żadnych kwalifikacji, a na pewno kwalifikacji moralnych, do tego, żeby pełnić funkcję prezesa IPN. RELACJA z Sejmu z powołania Jarosława Szarka na prezesa IPN.

10.02 Głosowanie: Jarosław Szarek został powołany przez Sejm na prezesa IPN.

10.00 Tymczasem na Twitterze:

9.57 Mieszkowski z .N: - Zbrodnię w Jedwabnem dokonali polscy sąsiedzi. Panie przyszły szefie IPN, niech pan się wytłumaczy ze swojej wcześniejszej wypowiedzi.

9.55 Winnicki: - Za zbrodnię w Jedwabnem odpowiedzialność ponoszą Niemcy, wykorzystujący grupkę mieszkańców Jedwabnego.

9.50 Na mównicę wchodzi Janusz Sanocki, a marszałek Kuchciński informuje go, że ma na wypowiedź jedynie 50 sekund... wiadomość Sanocki przyjmuje śmiechem.

9.45 Poseł Krzysztof Paszyk z PSL: - Zawiła jest historia Polski. Osoba, która stanie na czele IPN, instytucji bardzo ważnej, powinna być osobą o niezwykle wyważonym charakterze. Niestety, w czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości można było odnieść wrażenie, że brak zrozumienia do tych spraw jest u dr. Szarka. Wypowiedź o tragedii w Jedwabnem temu dowodzi.

9.30 Na sejmowej sali znów zaczyna robić się gorąco:

9.00 Sejm dziś ma powołać Jarosława Szarka na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz: Dr Jarosław Szarek nowym prezesem IPN? Kim jest?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: