WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka NOWY sondaż dla SE.pl: Kaczyński powinien poprzeć Tuska. Tego chcą Polacy!

NOWY sondaż dla SE.pl: Kaczyński powinien poprzeć Tuska. Tego chcą Polacy!

29.07.2016, godz. 14:59
Źródło: Aleksandra Jaros

Donald Tusk od 2014 roku jest przewodniczącym Rady Europejskiej. Czy powinien nadal pełnić tę funkcję? To możliwe, jeśli dostanie poparcie większości krajów członkowskich. Jak się okazuje 51 proc. ankietowanych uważa, że rząd PiS powinien poprzeć Donalda Tusku (59 l.), gdy ten zechce zostać w Brukseli na kolejne dwa i pół roku. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl w ramach cyklu "Taka jest Polska". Ostatnio jednak politycy PiS grillują byłego premiera, tak, że nie powinien być pewien ich poparcia.

Zanim Donald Tusk wyleciał do Brukseli, Jarosław Kaczyński pożegnał go jak najlepszego przyjaciela. - Trzymaj się, życzę ci wszystkiego najlepszego – miał powiedzieć ściskając mu dłoń w Sejmie. Wcześniej publicznie wyznał w swoim stylu: - Premierem był złym, nawet bardzo złym, ale życzę mu jak najlepiej jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, gratuluję tego wyboru. To było w 2014 roku.

Dziś Tusk ma do zakończenia kadencji 9 miesięcy i może ubiegać się o kolejne 2,5 roku. Musi jednak uzyskać większościowe poparcie 28 państw członkowskich. W kraju nastroje są na tak. Większość Polaków nie ma wątpliwości: nasz rząd powinien poprzeć Tuska. 51 proc., odpowiedziało TAK w sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonym na zlecenie SE.pl na pytanie: - Czy rząd powinien poprzeć kandydaturę Donalda Tuska na jego drugą kadencję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej? Przeciwnego zdania jest 28 proc., a 21 proc. odpowiedziało NIE WIEM.

Czy Kaczyński pomoże człowiekowi, z którym tyle razy przegrał i którego oskarża moralnie o śmierć brata? Ostatnio w PiS są nastroje na nie. Pod koniec czerwca prezes PiS stwierdził, że Tusk jest odpowiedzialny za Brexit i „powinien zniknąć z europejskiej polityki”. Później Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (61 l.) powiedział, że Tusk nie zasługuje na poparcie. A we wrześniu rusza sejmowa komisja do wyjaśnienia afery Amber Gold, przed która Tusk ma się tłumaczyć.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-18 lipca 2016 roku na próbie 1051 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: