WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Obchody Święta Niepodległości - PiS świętuje już dziś

Obchody Święta Niepodległości - PiS świętuje już dziś

10.11.2016, godz. 09:56
Kotylion, kokarda narodowa, święto niepodległości, Józef Piłsudski, 11 listopada
foto: EAST NEWS

Święto Niepodległości obchodzimy w Polsce 11 listopada. Ale Prawo i Sprawiedliwość zaczyna świętowanie już dzień wcześniej. Dlaczego PiS Dzień Niepodległości w Warszawie uroczyście zaczyna obchodzić 10 listopada? Z uwagi na przypadającą w tym dniu kolejną miesięcznicę smoleńską. 11 listopada politycy partii z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele udadzą się do Krakowa.

Do wspólnych obchodów zaprasza na Facebooku posłanka Krystyna Pawłowicz. Na swoim profilu opublikowała plakat z harmonogramem uroczystości. Jak się okazuje partia Jarosława Kaczyńskiego połączyła Święto Niepodległości z obchodami kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Dlatego listopadowa miesięcznica będzie różniła się nieco od poprzednich. Oprócz tradycyjnej już mszy odprawianej w intencji ofiar katastrofy i marszu pamięci, którego trasa wiedzie z katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście przed Pałac Prezydencki, zaplanowane są też wydarzenia na placu Piłsudskiego. To tam punktualnie o 21.00 prezes Kaczyński ma złożyć kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego i pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Ale to dopiero wstęp uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości, które planuje PiS.

11 listopada główne uroczystości PiS obchodzi w Krakowie ale dopiero po południu, bo wcześniej część polityków będzie obecna na oficjalnych uroczystościach w Warszawie. To tam pojawi się prezes, najważniejsi politycy partii, premier, marszałek Sejmu. Uczestnicy obchodów 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wezmą udział w mszy na Wawelu, złożą kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, a później spotkają się w hali towarzystwa gimnastycznego Sokół. W tej hali wystąpienie będzie miał Jarosław Kaczyński, co ciekawe dwa lata temu - 11 listopada 2014 - to właśnie tam prezes ogłosił, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Andrzej Duda.

Zobacz: Święto Niepodległości 11 listopada. Oficjalne uroczystości z władzami HARMONOGRAM

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: