WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Ograniczenie handlu w niedzielę. Projekt skierowany do dalszych prac

Ograniczenie handlu w niedzielę. Projekt skierowany do dalszych prac

05.10.2016, godz. 09:16
zakupy, sklep
foto: SHUTTERSTOCK

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Większość klubów chce dalszych prac nad projektem, a jedynie Nowoczesna chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. O tym, czy projekt zostanie skierowany do procedowania posłowie zdecydują w głosowaniu.

Prezentujący projekt ograniczenia handlu w niedzielę, Alfred Bujara mówił: - Niektórzy podnoszą, że ograniczenie handlu w niedzielę to zamach na ich wolność. My im odpowiadamy: wolność jednego człowieka nie może być realizowana kosztem zniewolenia drugiej osoby. Wolność do spędzania niedzieli na spacerowaniu po galeriach handlowych nie może być realizowana kosztem pracowników handlu i ich rodzin do świętowania niedzieli. Bujara podkreślał też, że nie chodzi o całkowity zakaz handlu w niedzielę, ale o jego ograniczenie: - Naszym celem nie jest doprowadzenie do sytuacji, w której w niedzielę nie da się kupić podstawowych artykułów żywnościowych - przekonywał.

Zdaniem PiS projekt powinien zostać rozpatrzony, a politycy PO mówili, że wprowadzenie go w życie przyniesie straty. Klub Kukiz'15 jest za tym, by przyjrzeć się projektowi ograniczenia handlu w niedzielę, bo to projekt obywatelski, a najlepiej, gdyby to Polacy w referendum przedstawili swoje zdanie w sprawie handlu w niedzielę. Nowoczesna chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu: - Kolejne ograniczenia, jakie chcecie wprowadzić, będą końcem sukcesu gospodarczego - to stanowisko partii Petru przedstawiał jeden z polityków. Zdaniem Ludowców warto ograniczyć handel w niedzielę po godzinie 12.00.

Trzeba ten projekt spokojnie przepracować w komisjach. Jest kilka rzeczy, które trzeba doprecyzować, ewentualnie zmienić, ale jesteśmy otwarci na szeroka debatę - mówił natomiast wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zobacz: Kukiz w "Więc jak": PiS jest taki sam jak PO

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: