WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka AWANTURA o Sąd Najwyższy. Ustawa PRZECHODZI DO II CZYTANIA! ZDJĘCIA, WIDEO [RELACJA NA ŻYWO]

AWANTURA o Sąd Najwyższy. Ustawa PRZECHODZI DO II CZYTANIA! ZDJĘCIA, WIDEO [RELACJA NA ŻYWO]

18.07.2017, godz. 23:31
Protest KOD przeciwko zmianom w sądownictwie
Protest KOD przeciwko zmianom w sądownictwie foto: Marcin Smulczyński/Super Express

Gorąco w Sejmie! Pierwsze czytanie projektu ustawy miało odbyć się jutro, ale wszystko się zmieniło i zostało ono wprowadzone do dzisiejszego planu obrad! Posiedzenie rozpoczęło się z poślizgiem pół godziny, a zanim na sali pojawił się Marek Kuchciński, dostępu do fotelu marszałka broniły panie ze straży marszałkowskiej! Posłowie donoszą też o policji przed Sejmem. Relacja z ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami na Se.pl.

Czeka nas gorący politycznie dzień. W czasie, gdy książęca para z Wielkiej Brytanii gości w Gdańsku, w Warszawie szykuje się kolejny protest przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie. Opozycja bije na alarm i wzywa do obrony demokracji. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił ostatnio: - PiS ma większość i pokazał wielokrotnie w ostatnich glosowaniach, że jest w stanie przegłosować każdą ustawę. Wydaje się, że na etapie parlamentarnym nie ma szans na zablokowanie tych ustaw. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, nad którą na rozpoczętym dziś posiedzeniu Sejmu (ostatnim przed wakacjami), będą zajmować się posłowie. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o SN miało się odbyć w środę, ale okazało się, że zostało przeniesione na dziś

Zobacz: Kolejna demonstracja przed Sejmem? Jest zapowiedź [ZOBACZ KIEDY]

Członkowie stowarzyszenia Obywatele RP już o 9.00 zbierają się na proteście przed Sejmem. - 18 lipca Sejm ma swoje posiedzenie. PiS będzie próbował przepchnąć swoją niekonstytucyjną ustawę o Sądzie Najwyższym powodującą, że SN będzie zależny od Ministra Sprawiedliwości. Ustawa zmusza każdego sędzię SN do odejścia w stan spoczynku, prócz tych wskazanych przez Ziobrę. Bądźmy wtedy pod Sejmem, patrzmy na nich, pilnujmy ich. My będziemy pod Sejmem cały dzień, ale moment kulminacyjny przewidujemy na 18:00, przyjdźcie wtedy! - zachęcają na Facebooku.

ABY ODŚWIEŻYĆ KLIKNIJ F5

23:30 Informacja sprzed Sejmu:

 

To będzie długa noc!
Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

23:08 Zapowiada się długa sejmowa noc, niedługo na sali planarnej ma się rozpocząć II czytanie projektu uchwały o Sądzie Najwyższym.

22:34 Ważny komunikat prezydenckiego ministra:

 


22:00 Protesty społeczne ocenił dziennikarz Kamil Durczok:

 


21:31 O godzinie 21 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem spotkania jest reforma wymiaru sprawiedliwości.

Pod Pałacem w tym samym czasie:

 


21:15 "Łańcuchy światła" nie tylko w Warszawie:

 

20:36 Manifestanci spod Sejmu idą teraz na Krakowskie Przedmieście pod Pałac Prezydencki ponownie utworzyć "Łańcuch światła". Ma to przekonać prezydenta do prezydenckiego weta ws. ustawy o SN. Relację z tego pochodu możecie zobaczyć teraz na naszym fanpage'u na se.pl!

20:11 W swoim wystąpieniu premier Beata Szydło przekonywała:

 


19:44 Dochodzi do głosowań. Pierwszy wniosek dotyczy przerwy, jednak został on odrzucony. W drugim wniosku, o przejście do porządku dziennego, więcej posłów głosowało za.

Wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym pytaniu - WNIOSEK PRZEPADA!

Pora do głosowania nad skierowaniem projektu do II czytania: - WNIOSEK ZYSKAŁ WIĘKSZOŚĆ! SEJM WNIOSEK PRZYJĄŁ!

 

 

 

19:39 Posłowie wrócili na salę. Kamila Gasiuk-Pihowicz i Władysław Kosiniak-Kamysz apelują o odrzucenie projektu i spokojną dyskusję o nim po wakacjach. Co ciekawe, powołują się przy tym na wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Podobnie uważa Ryszard Petru, choć krytykuje przy tym całościowo uchwałę o KRS. Jak mówi, przerwanie prac nad ustawą o SN wskazałoby, że darzą jakimkolwiek szacunkiem "swojego" prezydenta.

W trakcie przerwy słowa Dudy skomentowała premier Beata Szydło, mówiąc: - Dla mnie najważniejsze jest to, by odbyła się reforma wymiaru sprawiedliwości, bo na to czekają Polacy. Prezydent zgłosił swoją propozycję, uważam, że parlament ją rozważy.

19:17 Katarzyna Lubnauer zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu tej uchwały, natomiast przedstawiciel wnioskodawców, Andrzej Matusiewicz zaapelował o skierowanie tego projektu do II czytania bez odsyłania do komisji. Marszałek Terlecki zapowiedział, że głosowania w obu tych sprawach odbędzie się o godzinie 19:30.

W międzyczasie w internecie padł kolejny ważny postulat do PAD:

 

19:01 Jeśli ktoś się zastanawia, co dzieje się na sali planernej Sejmu, śpieszymy donieść, że przemówienie prezydenta Dudy niewiele zmieniło, wciąż trwają 1-minutowe wystąpienia posłów.

18:52 Najmłodszy poseł PiS, który ostatnio zasłynął wystąpieniem przeciwko projektowi podwyżek cen paliwa, decyzję prezydenta ocenił krótko: - Bardzo dobra decyzja Panie Prezydencie! Jeszcze ciekawiej, że Dudę postanowił też skomplementować:

 

18:41 Lider PO, Grzegorz Schetyna w rozmowie z dziennikarzami ocenił: - To, co powiedział prezydent, oznacza, że ustawa o Sądzie Najwyższym, która wywoływała tyle emocji, ląduje w koszu (...) Z ulgą przyjmujemy aktywność prezydenta Andrzej Dudy i to, że angażuje się w rozwiązanie konfliktu parlamentarnego. Liczymy na zaangażowanie prezydenta, konsultacje z klubami parlamentarnymi. Kto, jak nie prezydent, powinien mieć inicjatywę i aktywną rolę w zakończeniu kryzysu politycznego. Wszystko zależy od dobrej woli i przekonania, że w polityce trzeba szukać porozumienia (...) Decyzję prezydenta przyjmujemy z uznaniem.

Tymczasem w krótki wystąpieniu rzeczniczka PiS, Beata Mazurek stwierdziła: - Propozycja pana prezydenta nie była uzgodniona z PiS, to jego własna inicjatywa, nie mówimy jej nie. Dopiero, gdy prezydent podpisze ustawę o KRS, będziemy negocjować poprawkę, o której mówił.

18:25 Nie wszyscy zachwyceni są woltą prezydenta. Dziennikarka Ewa Stankiewicz napisała:

 


18:08 Plan Nowoczesnej na powstrzymanie procedowania projektu ustawy o SN to poprawki> Partia ma ich zgłosić ponad 1000, choć – jak pokazują wydarzenia z przeszłości – marszałek w takiej sytuacji blokuje poprawki i odrzuca w jednym głosowaniu.

17:41   DZIEJE SIĘ!!!

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu poinformował, że reforma sądownictwa jest potrzebna. Odnosząc się do gorącej obecnie debaty zalecił jednak, aby były one przeprowadzone z głową. Przy tej okazji dodał, że projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który dotarł już na jego biurku i czeka na jego podpis wymaga pewnej zmiany i powiedział, że zaapelował o poprawkę według której sędziów KRS wybierano by przy konieczności zdobycia 3/5 głosów w parlamencie.

Co więcej, zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, o ile ustawa o KRS w proponowanym przez niego kształcie nie trafi do niego na biurko!

 

17:24 Trwają jednominutowe wystąpienia posłów. Wśród najciekwszych wypowiedzi można odnotować:
- Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna): jesteście grabarzami polskiej konstytucji
- Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna): Jarosław Kaczyński jak zwykle schował się za plecami swoich ofiar i nie podpisał tego projektu. Sąd Najwyższy został dziś właściwie pogrzebany
- Robert Kropiwnicki (PO): chcecie mieć swoje sądownictwo, jesteście barbarzyńcami w państwie prawa (...) zmiany są pozorne, bo chcecie wprowadzić za sędziów swoich misiewiczów
- Tomasz Szymański (PO): skandalem jest, że ławy rządowe świecą pustkami
- Cezary Grabarczyk (PO): PiS chce zmusić do abdykacji prezydenta. Ta ustawa odbiera mu kompetencje, to zamach na uprawnienia prezydenta

17:03 Ryszard Petru obawia się użycia przez policję ciężkiego sprzętu:

Emocje sięgają zenitu również w mediach społecznościowych. Emocjonalny wpis zamieścił na Facebooku Lech Wałęsa. "Godzina 'W' się zbliża za chwilę" - napisał były prezydent.

16:28 Joanna Scheuring-Wielgus mocno, zapowiada, że w przyszłości działania PiS doprowadzą do tego, że obecna opozycja doprowadzi do zdelegalizowania partii Kaczyńskiego za permanentne łamanie konstystucji.

Tymczasem pod Sejmem:

 


16:15 O 17:30 oświadczenie wydać ma prezydent Andrzej Duda (przed spotkaniem z marszałkami Sejmu i Senatu)

15:36 Postulaty o przerwę zostały odrzucone przez marszałka Brudzińskiego. Przed pytaniam posłów (zapisało się do nich 167 posłów) głos zabiera Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Nie jest zwolennikiem reformy w kształcie proponowanej przez PiS i zaleca większa wstrzemięźliwość w jej procedowaniu. Jak mówił: - Nie mam wątpliwości, że przepis o przejściu sędziów SN w stan spoczynku po wejściu ustawy jest niekonstytucyjny.

Ponownie o godzinną przerwę apelują posłowie (a właściwie wicemarszałkowie) Małgorzata Kidawa-Błońska i Barbara Dolniak. Marszałek Brudziński jest jednak nieugięty, zaczynamy serię pytań poselskich...

 


15:27 Poseł Nitras apeluje o przerwanie obrad, ponieważ "działają pod presją", którą wywiera na nich PiS i policja pod parlamentem )"która potrafi być agresywna względem posłów").

Posłanka Mucha tymczasem alarmuje:

 


15.02 Poseł Michał Kamiński ostro: - Boicie się suwerena!

15.01 Adrian Zandberg na TT:

15.00 Kosiniak-Kamysz: - Nie chcemy bronić sedziów, patologię trzeba napiętnować. Czarną owcę trzeba wskazywać.

14.48 A tak wygląda sytuacja w Sejmie okiem posła Andruszkiewicza:

14.47 Minister Antoni Macierewicz zabrał głos: - Proszę o skierowanie z urzędu do komisji etyki tego kłamcy! Na jego widok opozycja zaczęła krzyczeć: - Do Putina! Wicemarszałek Brudziński cały czas musi uspokajać posłów. I przeprasza Macierewicza za zachowanie parlamentarzystów.

14.45 Do czekających na protest wyszli posłowie Nowoczesnej z Ryszardem Petru na czele.

14.40 Stanisław Piotrowicz kończy pełne emocji wystąpinie: - Nie cofniemy się ani o krok!

14.35 Tak "przywitali" Piotrowicza:

14.33 Oświadzcenia klubów, jako pioerwszy Stanisław Piotrowicz, a na sali rozlega się "Precz z komuną!"

14.30 Cezary Tomczyk chce, by przełożyć posiedzenie: - Sejm to warowna twierdza, pod Sejm ciągną policjanci, Sejm staje się zakładnikiem Błaszczaka. Dlaczego są armatki wodne? Dlaczego sa setki policjantów? - pyta i chce wyjaśnienia.

14.25 Ziobro w Sejmie:

14.13 Na sali plenarnej przemawia minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro: - Lepiej dyskutować niż toczyć boje na ulicy, spierać się na placach i zdzierać gardło -  mówi.

14.05 A tak zamieszanie wokół sądownictwa komentuje Adrian Zandberg z Razem: - Kaczyński został sam? Nieprawda. Atak na sądy i uczciwe wybory otrzeźwił co prawda Kukiza, ale spodobał się innym, wiernym sojusznikom: ONR.

14.00 Jak zapowiedzieli, tak zrobili:

13.50 PO szykuje wniosek o referendum w sprawie niezawisłości sądów:

 

13.45 Obywtele RP skrzykują się na protest, a przed Sejmem stoi armatka wodna:

13.35 Rzecznik Praw Obywatelskich teraz w Sejmie:

13.25 Przemówienie szefa KRS trwa już dłuższy czas, co przeszkadza posłance Prawa i Sprawiedliwości Krystynie Pawłowicz: - W ramach BLOKOWANIA prac nad projektem ustawy o SN,już od godz.11.43 trybunę sejmową BLOKUJE swymi wywodami Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.Jest już 13.00.Mowa trwa. Damy Radę. Jeszcze po 1 minucie każdy z posłów - napisała na Facebooku.

13.22 Senator Bogdan Klich pokazał w Internecie zdjęcia z okolic Sejmu, widać na nich szeregi policjantów.

13.05 Tak to wygląda w innych krajach:

13.00 A taki widok pokazał poseł PiS Stanisław Pięta:

12.55 Ryszard Petru obserwuje to, co dzieje się w Sejmie. Donosi, że sala kolumnowa jest już gotowa...

12.48 Czy to możliwe?!

12.10 O sądownictwie wieczorem mają rozmawiać: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

12.00 Metalowy płot i policja przed Sejmem

11.55 Z nieoficjalnych informacji portalu 300polityka.pl wynika, że PiS będzie wnioskować, by po pierwszym czytaniu, przejść od razu do drugiego, z pominięciem prac komisji sejmowej. A to oznacza, że w Senacie zajęliby się ustawą już jutro, czyli wszystko zostanie załatwione przed wakacjami.

11.50 Na sejmowa mównicę wszedł teraz szef Krajowej Rady Sądownictwa.

11.35 Tak się zachowują polscy posłowie?!

11.30 Buczeniem przeszkadzają przemawiać, donosi poseł PO:

11.28 Przed posłami przemawia I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.


11.15 O 14.00 ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa.

11.00 Trwa pierwsze czytanie projektu:

10.55 Blokada trybuny sejmowej, jak to było w grudniu, raczej nie będzie teraz możliwa. Kuchciński wydał zarządzenie:

10.50 Przed Sejmem zbierają się protestujący, Obywatele RP zachęcają: Przychodźcie

10.35 To będzie gorący politycznie dzień. Zqapowiadane są protesty. Przed Sejmem swoją pikietę zapowiedzieli już członkowie Obywateli RP. Tymczasem o godzinie 21 pod Pałac Prezydencki mają przejść sędziowie. WIĘCEJ TUTAJ: Zmiany w Sądzie Najwyższym. Tu będą największe protesty [LISTA]

10.25 Pierwszej prezes Sądu Najwyższego towarzystwa dotrzymuje ... Ryszard Petru

10.20 Poseł Andrzej Matusiewicz o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, w ramach pierwszego czytania projektu: - Nie zmieniamy ustroju państwa, tylko sądów.  Ta ustawa jest niezbędna, żeby przeprowadzić reformę ustrojową sądownictwa - przekonuje.

10.13 Na posiedzenie Sejmu przyszli: I prezes Sądu Najwyższego i szef Krajowej Rady Sądownictwa

10.12 Porządek obrad uzupełniono

10.10 Jedni chcą przerwy, a inni nie...

10.00 Terlecki niczym oaza spokoju apeluje: - Nie róbmy kabaretu z Sejmu.

9.57 Emocje na sali sejmowej sięgnęły zenitu:

9.58 Wielichowska z PO: - Postawiliście kobiety ze straży marszalkowskiej jak żywe tarcze! Zasłaniacie się kobietami! Nie macie jaj!

9.55 Tymczasem Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Sądownictwa zachęca do udziału w wieczornym "łańcuchu światła" przed Pałacem Prezydenckim:

9.50 Poseł Piotr Apel donosi, że straży na sali już nie ma: - Już nie ma.. Ale za to Marszałek nie zgodził się na przerwę dla klubu. A czasówkę dostaliśmy pare minut temu.. Skandal..

9.50 Poseł Brejza z PO: - Dlaczego odgradzacie się żelaznym murem od obywateli? - pyta.

9.47 Niezrzeszony poseł Robert Winnicki też wnioskuje o przerwę: - Na teren Sejmu nie mogą wejść eksperci, stażyści. Rozumiem, że obóz warowny jest podyktowany tym, co działo się w grudniu, ale teraz nie ma takich przesłanek. I dodaje, że warto przywrócić normalny stan rzeczy.

9.45 Wśród okrzyków, Borys Budka mówi: - Traktujecie polski Sejm jako przybudówkę partyjnych działań na Nowowiejskiej!

9.42 Kamila Gasiuk-Pihowicz z N. ostro: - Ta ustawa uderzy w Was! Będziecie siedzieć w więzieniach! - grzmi z sejmowej mówinicy.

9.40 Na stronie PiS:

9.38 Neumann z PO: - Polacy będą się za was wstydzić i za takiego marszałka! Jesteście tchórzami! Odgradzacie się od Polaków barierkami! Poseł chce też, by zrobić przerwę, ten wniosek popiera też Nowoczesna.

9.37 Sejm przegłosował uzupełnienie porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wśród posłów słychać hasła: Hańba! Białoruś!

9.35 Poseł Cieśliński z PO donosi o policji:

9.31 Posłanka Nowoczesnej wzywa:

9.30 Z poślizgiem, z 30 min. opóźnieniem, w końcu marszałek otworzył posiedzenie.

9.20 Wszystko się opóźnia...o 9.00 miało rozpocząć się posiedzenie! Arkadiusz Myrcha na TT:

9.15 Za chwilę ma rozpocząć się pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy wszystko odbędzie się w ekspresowym tempie? Będzie gorąco?

9.11 Robert Kropiewnicki z Platformy: - Kobiety ze Straży Marszałkowskiej mają chronić pana Kuchcińskiego, wstyd! Jego partyjny kolega Grzegorz Furgo dodaje: - Zaczynamy dzień od blokady mównicy przez ładniejszą twarz straż marszałkowskiej.

9.10 Poseł Kierwiński o straży marszałkowskiej - strażniczki ustawione są przy przejściach w kierunku foterlu marszałka:

9.05 Teraz w Sejmie:

9.00 PILNE: pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym bedzie jedank dziś, zacznie się o 9.15.

8.58 Marszałek Marek Kuchciński zapowiada:

8.50 Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcin Warchoł przyznał, że będzie poprawka do projektu ustawy: - W dwóch punktach ustawy jest szansa na wyjście naprzeciw wątpliwościom. Pierwsza poprawka będzie dotyczyć wygaszenia kadencji sędziów, którzy po reformie przejdą w stan spoczynku. Z tym, że to KRS, a nie minister sprawiedliwości będzie decydować, które kadencje zostaną wygaszone. Tym samym potwierdził nieoficjalne informacje, które rano pojawiły się w mediach.

8.30 Już za pół godziny rozpocznie się ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu. Potrwa ono do czwartku. W czasie drugiego dnia posiedzenie, zaplanowane jest pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: