WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka PAP zrezygnuje z nagrody im. Kapuścińskiego bo "był komuchem"? [NOWE INFORMACJE]

PAP zrezygnuje z nagrody im. Kapuścińskiego bo "był komuchem"? [NOWE INFORMACJE]

16.09.2016, godz. 11:01
Ryszard Kapuściński
foto: EAST NEWS

Nowy (urzędujący od maja) prezes Polskiej Agencji Prasowej miał postanowić, że tegoroczna nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego nie będzie przyznana. Choć nie wyjaśnił powodów tej decyzji, to wdowa po zmarłym pisarzu miała stwierdzić, że nieoficjalnie słyszała iż to dlatego, że jej mąż "był komuchem".

 

Nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego, uważanego za najwybitniejszego polskiego reportażystę (zmarł w 2007 roku) została ustanowiona w 2010 roku. Przyznawano ją za najbardziej interesujące, rzetelne i obiektywne reportaże.

Nie jest wiadome, czy PAP rezygnuje tylko z tegorocznej edycji, czy nagroda ta przestanie istnieć. Jak przyznała wdowa, Alicja Kapuścińska, nie poinformowano jej o tym, ani dlaczego odwołano konkurs w tym roku. Spotkała się jednak z informacjami ze źródeł nieoficjalnych, że szef PAP miał się wyrazić, że "nagrody robić nie będziemy, bo Kapuściński był komuchem" (informacje ujawnione po śmierci reportażysty).

Laureatami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostali dotąd: Jean Hatzfeld, ("Strategia antylop" - 2010 r.) dwukrotnie białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz (za: "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety "- 2011 r. i "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - 2015), Liao Yiwu (Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych" - 2012 r.), Ed Vulliamy ("Ameksyka" - 2013 r.). Elisabeth Asbrink ("W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" - 2014 r.)

Na TT pojawił się m.in. taki oto dwugłos w tejże sprawie:

 

 

AKTUALIZACJA:

Prezes PAP Artur Dmochowski zaprzeczył tym doniesieniom mediów. Jak powiedział portalowi press.pl: - Zarząd PAP nie zajmował się w ogóle tą kwestią. Doniesienia niektórych mediów na ten temat nie opierają się na faktach, lecz są po prostu zwykłymi plotkami.

Zobacz także: Petru prezentuję listę "40 Misiewiczów"

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: