WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Papież w celi męczennika z Auschwitz [ZDJĘCIA]

Papież w celi męczennika z Auschwitz [ZDJĘCIA]

30.07.2016, godz. 05:00
Papież w celi męczennika w Auschwitz
Papież w celi męczennika w Auschwitz foto:

To były przejmujące chwile. Ojciec Święty odwiedził wczoraj były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Samotnie przeszedł przez bramę ze złowrogim napisem "Arbeit macht frei". Wszedł do celi śmierci, w której skonał w męczarniach o. Maksymilian Maria Kolbe (?47 l.). Franciszek (80 l.) padł na kolana i zmówił za polskiego zakonnika modlitwę.

Był również 29 lipca, tyle że w roku 1941, gdy uwięziony w Auschwitz o. Maksymilian Kolbe postanowił poświęcić siebie, by uratować życie innego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. W rocznicę tego wielkiego gestu ludzkiego miłosierdzia do miejsca kaźni zakonnika i tysięcy innych ludzi przybył papież. Franciszek w milczeniu wszedł do bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci. Do celi, w której przez kilkanaście dni konał Maksymilian Kolbe. Ojciec Święty uklęknął na posadzce i po cichu odmawiał modlitwę.

Ojciec Kolbe to przykład największego bohaterstwa, jakie tylko można sobie wyobrazić. Kiedy w lipcu 1941 r. z obozu udało się uciec jednemu więźniowi, Niemcy postanowili w odwecie zagłodzić 10 osób. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek. Wtedy franciszkanin wystąpił z szeregu i poprosił, żeby zamiast Gajowniczka Niemcy wysłali do celi śmierci jego. Ojciec Kolbe z całej dziesiątki więźniów przeżył najdłużej, do 14 sierpnia. Został dobity zastrzykiem z trucizną. W 1982 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym męczennikiem.

Cała wizyta Franciszka w największym niemieckim obozie zagłady przebiegała w skupieniu i cichej modlitwie. Papież odwiedził miejsca najbardziej naznaczone krwią - pod ścianą straceń zapalił znicz, który dostał od byłego więźnia Eugeniusza Gruszczyńskiego. Udał się do miejsca, gdzie znajduje się szubienica obozowa i ucałował ją. Dokonał też wpisu do księgi pamiątkowej. "Panie, miej litość nad Twoim ludem. Panie, przebacz tyle okrucieństwa" - prosił w nim Boga.

Później papież przybył na teren drugiej części obozu zagłady - do Birkenau. Tam zamordowano około miliona Żydów. Tak jak poprzednio Franciszek nie przemawiał. Wyraźnie poruszony zapalił znicz i modlił się przed pomnikiem ofiar. Ciszę przerwał tylko śpiewany przez rabina i księdza psalm. Papież znalazł też chwilę, by przywitać się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy podczas wojny ratowali Żydów. 

Zobacz: Rokita DRWI z nadwagi papieża Franciszka i jego czułości dla prostytutek

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: