WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka PE przyjął KRYTYCZNĄ rezolucję względem Polski

PE przyjął KRYTYCZNĄ rezolucję względem Polski

14.09.2016, godz. 14:37
Parlament europejski Europarlament
foto: EAST NEWS

Po wtorkowej debacie (z nikłą frekwencją) w środę Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Polskę. Jest ona związana głównie z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Rezolucja nie ma mocy wiążącej i jest traktowana jako presja na rząd w Warszawie. Za przyjęciem rezolucji było 510 deputowanych, przeciw - 160, od głosu wstrzymało się - 29.

 

Spośród trzech projektów rezolucji przyjęto ten, który przygotowało 5 grup ((chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów). Jak stwierdzili oni, paraliż TK zagraża wartościom demokratycznym, prawom podstawowym i praworządności w Polsce. Dodatkowo wyrażono krytykę wobec rządu w Warszawie za zignorowanie zaleceń Komisji Weneckiej. Wezwano również Komisję Europejską, aby zajęła się powstałymi w Polsce ustawami - medialną, antyterrorystyczną i dotyczącą służby cywilnej.

Do projektu komuniści i zieloni zgłaszali również poprawki, w których zarzucano rządowi w Polsce, że uważa chrześcijaństwo za jedyną podstawę europejskich wartości i kultury czy niechęć do przyjmowania uchodźców. Zaapelowali też o złagodzenie prawa aborcyjnego. Poprawki te jednak zostały odrzucone podczas głosowania, gdyż UE nie ma w tych sferach kompetencji.

Internauta złośliwie skomentował:

 

 

Którzy Polacy głosowali za rezolucją? Znamy odpowiedź:

 

 

Zobacz także: 224 zł za m2 w centrum Warszawy?! Za tyle mieszkanie miała kupić Pitera!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: