WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Pierwszy poważny wyrok komisji Jakiego! Decyzje Gronkiewicz-Waltz ws. Twardej 8 i 10 UCHYLONE!

Pierwszy poważny wyrok komisji Jakiego! Decyzje Gronkiewicz-Waltz ws. Twardej 8 i 10 UCHYLONE!

10.07.2017, godz. 14:09
REPRYWATYZACJA kamienice
REPRYWATYZACJA kamienice Chmielna 70 foto: Super Express

Rzecznik komisji weryfikacyjnej ds. warszawskich reprywatyzacji, Oliwer Kubicki poinformował media, że podczas poniedziałkowego niejawnego posiedzenia podjęta zostanie decyzja w sprawie nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10 w Warszawie. To m.in. sprawa mieszczącego się tam niegdyś gimnazjum była jednym z głównych tematów dotychczasowych zeznań świadków. Po południu oświadczono, że komisja weryfikacyjna zdecydowała o uchyleniu reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Twardej 8 i Twardej 10!Jak czytamy w komunikacie Kubickiego: - Informuję, że w poniedziałek 10 lipca o godzinie 11.00 odbędzie się posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10, na którym zapadną decyzje we wspomnianych sprawach. Dodał również, że po jego zakończeniu odbędzie się konferencja prasowa, na której mają zostać przedstawione decyzje wraz z uzasadnieniem i opisem sposobu, w jaki nieruchomości te zostały zreprywatyzowane.

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu komisja weryfikacyjna badała sprawę tych nieruchomości, gdzie w związku z decyzją reprywatyzacyjną stołecznego ratusza z 2014 r. na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja Marcinkowskiego, musiało się przenieść gimnazjum. W piątek rada społeczna komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji stwierdziła, że w sprawie nieruchomości przy ul. Twardej mogło dojść do naruszenia m.in. praworządności. Członkowie rady ocenili też, że nieprzejrzystość działań władzy publicznej w analizowanych sprawach jest rażąca.

 

 

Co może zrobić komisja? Zgodnie z obowiązującą od 5 maja ustawą komisja ma prawo np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

AKTUALIZACJA

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Patryk Jaki, poinformował, że pierwszą decyzją komisji jest uchylenie decyzji władz miasta o zwrocie nieruchomości przy ulicy Twardej 8. Jak tłumaczył: – Komisja zdecydowała o uchyleniu reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Twardej 8 (...) Decyzja o reprywatyzacji nieruchomości przy ul Twardej 8 wydana została z naruszeniem prawa. Jak podał dalej, komisja uchyliła decyzję UM o przyznaniu M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Kolejną decyzją komisji weryfikacyjnej jest uchylenie w całości decyzji reprywatyzacyjnej ws. nieruchomości przy ulicy Twardej 10. W obydwu przypadkach, komisja nadała swoim decyzjom rygor natychmiastowej wykonalności, z uwagi na ochronę interesu społecznego.

 

 

 

 

Zobacz także: Tusk nie wróci do PO, tylko założy nową partię?!

 REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: