WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rok prezydentury Andrzeja Dudy. ZOBACZ jaki był [ZDJĘCIA]

Rok prezydentury Andrzeja Dudy. ZOBACZ jaki był [ZDJĘCIA]

05.08.2016, godz. 14:15
Agata Duda, Kinga Duda, Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

W sobotę 6 sierpnia minie rok od złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę przysięgi przed zgromadzeniem narodowym. To wtedy Duda został prezydentem. Wydaje się jakby to było wczoraj, ale czas szybko upływa. Jaki był rok prezydenta Andrzeja Dudy? Przypomnijmy sobie najciekawsze i najważniejsze momenty prezydentury Dudy.

Dla wielu zaskoczeniem było to, że Andrzej Duda wygrał czerwcowe wybory prezydenckie. Wygrał i to z Bronisławem Komorowskim, który ubiegał się o reelekcję, a przez to był w lepszym położeniu. Mimo tego Polacy zdecydowali, że to Andrzej Duda zostanie głową państwa.

Dzień zaprzysiężenia Duda zaczął od złożenia uroczystej przysięgi w Sejmie przed Zgromadzeniem Narodowym. Później składał kwiaty pod tablicami upamiętniającymi marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów, którzy byli ofiarami katastrofy pod Smoleńskiem, a także tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Duda spotka się też z konwentami seniorów Sejmu i Senatu. O godz. 11.50 rozpoczęła się  msza święta w intencji nowego prezydenta i Ojczyzny. O godz. 14.00 Andrzej Duda udał się do Zamku Królewskiego, gdzie zostały mu przekazane odznaki Orderu Orla Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Później złożył kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i przeszedł przez tłum warszawiaków do Pałacu Prezydenckiego. Wieczorem rozmawiał z internautami na Twitterze.


Tak zaczęła się prezydentura Dudy. Jakie jeszcze chwile szczególnie utkwiły w pamięci? Tuż po wyborze na prezydenta Andrzej Duda m.in. złapał hostię, którą porwał wiatr w czasie mszy Święta Dziękczynienia, wyjechał na wakacje z rodzina do słonecznej Toskanii, ale to jeszcze przed zaprzysiężeniem.


Później prezydent Duda zamiast próbować łagodzić spór jaki narastał wokół Trybunału Konstytucyjnego, pod osłoną nocy przyjął ślubowania od sędziów TK wybranych już przez nowy Sejm. Tym podpadł opozycji i części środowiska prawników. Do tej pory wielu grzmi, że Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Prezydent zachwycił internautów, gdy w czasie uroczystości wręczenia odznaczeń w Belwederze klęknął przed siedzącym na wózku generałem brygady Wojska Polskiego Januszem Brochwiczem-Lewińskim. Zresztą to nie jedyny taki gest Dudy, było ich więcej. Np. kilka miesięcy później, gdy w maju odznaczenie dostała Wanda Półtawska.


W zimie Andrzeja Dudę najczęściej można było zobaczyć na stoku narciarskim, gdzie szusował jak zawodowy narciarz.

Wiosną Polska wstrzymała oddech, gdy pojawiła się wiadomość, że pędzący autostradą prezydencki samochód miał wypadek. W limuzynie pękła opona i tylko dzięki zdolnościom kierowcy samochodu niekomu nic się nie stało.

Duda zaliczył też wpadkę. W czasie jednego ze spotkań mówił parafrazując słowa religijnej pieśni: - Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie - co dotknęło wiele osób.

Później pojawiły się plotki o tym, że w małżeństwie prezydenta źle się dzieje. Ale to wszystko były bzdury! A niewidziana u boku prezydenta żona po prostu musiała opiekować się bliskimi w Krakowie. Jednak już w uroczystości 1050-lecia chrztu Polski brała udział.

Prezydent przez rok prezydentury dał się poznać także jako zapalony internauta, który ku zdziwieniu publicystów i nie tylko, dyskutuje na Twitterze z internautami.

Ostatnio jako głowa państwa Andrzej Duda reprezentował Polskę w czasie szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: