WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka PiS chce podnieść cenę benzyny

PiS chce podnieść cenę benzyny

28.06.2017, godz. 18:51
Polska benzyna drożeje w zastraszającym tempie
foto: SHUTTERSTOCK

Posłowie partii rządzącej pracują nad nowym podatkiem za paliwo. Chodzi o utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych, na który złożą się kierowcy, płacąc 20 gr więcej za litr benzyny! Nieoficjalnie mówi się o tym, że fundusz miałby gromadzić rocznie 5 mld zł.

Mimo że ceny paliw na całym świecie ostatnio spadają, polscy kierowcy mogą nie mieć powodów do radości. Jak donosi "Rzeczpospolita", wkrótce ma wzrosnąć opłata paliwowa, i to niemało. Za benzynę o 20 gr za litr, za olej napędowy i LPG - o 25 gr za litr! - Niczego nie przesądzamy, dyskutujemy w klubie nad takim projektem - potwierdza nam Bogdan Rzońca (56 l.) z PiS, przewodniczący komisji infrastruktury. - Są pomysły, żeby taki fundusz na drogi samorządowe finansować z podwyższenia opłaty paliwowej w myśl zasady, że ten, kto korzysta najwięcej z dróg, powinien płacić więcej, ale decyzja co do stawek jeszcze nie zapadła - dodaje. Jego zdaniem ewentualna podwyżka opłaty paliwowej nie powinna wynieść więcej niż kilka groszy. Pomysłodawcy chcieliby, żeby Fundusz Dróg Samorządowych zaczął działać od nowego roku.

- Myślę, że taki fundusz byłby potrzebny, bo drogi samorządowe to 95 proc. wszystkich dróg w kraju, a lokalne władze często nie mają pieniędzy na inwestycje w tym zakresie - ocenia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ale dodaje, że wystarczyłoby 10 gr podwyżki opłaty paliwowej oraz uszczelnienie podatków z innych źródeł tak, by polscy kierowcy nie odczuli drastycznego wzrostu cen paliw.

ZOBACZ: Tak ministrowie doją kasę na paliwo

 

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: