WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka PiS chce zrepolonizować apteki

PiS chce zrepolonizować apteki

24.10.2016, godz. 13:47
Apteka, leki
foto: FOTO SE

"Dziennik Gazeta Prawna" przedstawiła w poniedziałek założenia projektu przygotowanego przez posłów PiS, który ma na celu zrepolonizować apteki. Projekt jest już podobno uzgodniony z Ministerstwem Zdrowia, jak i z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Zakłada on maksymalnie cztery placówki z jednym właścicielem i możliwość ich zakładania tylko przez farmaceutów, co ma osłabić duże sieci na rzecz polskich przedsiębiorców.

 

Posłowie PiS uważają, że nowe regulacje są potrzebne, ponieważ rośnie ryzyko monopolizacji rynku farmaceutycznego przez duże międzynarodowe podmioty, które już teraz mają w nim blisko 50% udziałów. Z taką konkurencją mają problem mali polscy przedsiębiorcy, gdzie z wyliczeń Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że przy obecnych trendach ostatnia indywidualna apteka zostanie zamknięta w 2022 r.

Jako, że prawo nie będzie działać wstecz, obejść ma się bez wywłaszczeń dla sieci, posiadających nawet kilkaset placówek. Nie będą one już jednak mogły tworzyć nowych miejsc sprzedaży leków. Tak zapowiedział Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Innego zdania jest poseł PiS, który opowiedział gazecie, że może się to zmienić o ile GIF cofnie sieciom zezwolenia za naruszenie warunków wykonywania działalności aptecznej (np. za złe przechowywanie produktów czy złamanie zakazu reklamy aptek itp.).

Jak złowieszczo skomentował internauta:

 

 

Zobacz także: SZOKUJĄCE KWOTY jakimi Warszawa obdarowywała m.in. fundację byłego prezesa TK

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: