WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Platforma chce powrotu KORUPCJI?! Zapowiada likwidację CBA

Platforma chce powrotu KORUPCJI?! Zapowiada likwidację CBA

04.10.2016, godz. 02:00
Platforma chce powrotu korupcji
foto:

Szokujący pomysł Platformy Obywatelskiej! Jej lider Grzegorz Schetyna (53 l.) zapowiedział, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, zlikwiduje Centralne Biuro Antykorupcyjne. Gdy Polską rządziła Platforma, CBA było chwalone za swoją działalność. Co więcej, partia Schetyny... głosowała za utworzeniem Biura.

- Ściganie przestępców to zadanie dla policji i służb, a nie dla polityków. Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać nadpolicję - powiedział Grzegorz Schetyna na niedzielnej konwencji Platformy. Przypomnijmy, że ten sam Schetyna w maju 2006 r. wraz ze 113 posłami PO głosował za przyjęciem ustawy powołującej CBA. Ramię w ramię z ówczesną koalicją rządową PiS-Samoobrona-LPR.

Biuro miało tropić korupcję, ścigać łapówkarzy oraz sprawdzać oświadczenia majątkowe. I w praktyce, choć często w kontrowersyjnych okolicznościach, agenci CBA wykrywali największe afery po 1989 r. W sidła funkcjonariuszy wpadł m.in. były minister sportu Tomasz Lipiec (45 l.). Sąd skazał go na 2 lata i 3 miesiące więzienia za przyjęcie 100 tys. zł łapówki. Po tzw. aferze gruntowej, która wybuchła dziewięć lat temu, z rządu wyleciał ówczesny wicepremier Andrzej Lepper (?57 l.). Niedawno o tej sprawie znów było głośno. Zdaniem sądu swoje uprawnienia przekroczył były szef CBA Mariusz Kamiński (51 l.) i skazał go na 3 lata więzienia (ułaskawił go prezydent Andrzej Duda). Były też inne głośne sprawy: oskarżanej o przyjęcie łapówki byłej posłanki PO Beaty Sawickiej (52 l.) czy tzw. afera hazardowa, która zmiotła ze stanowiska ówczesnego wicepremiera i szefa MSW Grzegorza Schetynę.

Politycy PO bronią pomysłu lidera. - Nie może być tak, że CBA jest zbrojnym orężem PiS i służy im do politycznych celów. Jesteśmy za tropieniem korupcji, ale niech to robi apolityczna służba i policjanci z CBŚ - mówi nam wiceszef PO Borys Budka (38 l.). Innego zdania jest PiS. - To skandaliczny pomysł. Wygląda na to, że Platforma boi się afer i nie podoba im się walka z korupcją. Ten pomysł jest nie do zaakceptowania - uważa rzecznik PiS Beata Mazurek (49 l.).

Zobacz: Hanna Bakuła o #CzarnyProtest: Będzie kupa KALEK, BĘKARTÓW, dzieci z wadami.

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: