WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Podliczono liczbę drzew wyciętych dzięki ustawie Szyszki. PORAŻAJĄCA liczba

Podliczono liczbę drzew wyciętych dzięki ustawie Szyszki. PORAŻAJĄCA liczba

24.06.2017, godz. 09:59
Wycinka drzew
foto: Super Express

Dr hab. Zbigniew Karaczun, specjalista od zarządzania w ochronie środowiska SGGW w Warszawie, udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". Podzielił się w nim swoimi szacunkami dotyczącymi tego, ile drzew zostało w Polsce wyciętych po wejściu w życie ustawy ministra Szyszki. Według niego w  ciągu dwóch pierwszych miesięcy obowiązywania "lex Szyszko" Polska straciła bezpowrotnie ok. półtora miliona drzew zaś przez cały okres jej obowiązywania w pierwotnym brzmieniu - trzy miliony.

Jak mówił dr Karaczun: - Bilans strat dokonanych przez ustawę wprowadzoną przez Ministerstwo Środowiska pod wodzą Jana Szyszki, zezwalającą na, de facto, nieograniczoną wycinkę drzew na terenach prywatnych jest o tyle dotkliwy, że nie ma możliwości, aby straty te zrekompensować w jakikolwiek sposób. Trzech milionów wyciętych, dorodnych drzew nie da się zastąpić z dnia na dzień nowymi sadzonkami, bo zanim te osiągną rozmiary swoich poprzedników minie ok. 70-80 lat. Zatem dziś sadzone drzewa służyć będą dopiero naszym wnukom. Nasze dzieci utraciły je bezpowrotnie.

Jak przekonywał w wywiadzie, straty spowodowane wycinką dotyczą nie tylko krajobrazu, który drastycznie zmienił swój charakter, ale także jakości powietrza, co dotkliwie będzie odczuwalne zwłaszcza w miastach. Do tego wycinki były prowadzone z pogwałceniem istniejącego prawa. Zostały zniszczone siedliska ptaków. W dodatku wycięte drzewa nie trafiły np. do przemysłu meblarskiego, lecz zostały pocięte i przerobione na brykiet lub płyty paździerzowe albo, po prostu, przeznaczone do spalenia w kominkach i piecach, co generować będzie dodatkowo smog.

Dr Karaczun dodał, że istnieje możliwość odrestaurowania chociaż części utraconego drzewostanu drzewami starymi, ale koszt takiej operacji jest tak ogromny, że żadnej gminy w Polsce na to nie stać.

Zobacz także: Liroy do Tyszki: Słuchaj, frędzlu! Tyszka do Liroya: Nie groź mi!

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: