WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Podwyżka cen prądu. Przeciętna rodzina zapłaci aż 100 złotych więcej

Podwyżka cen prądu. Przeciętna rodzina zapłaci aż 100 złotych więcej

24.11.2016, godz. 02:00
Jak obniżyć rachunki za prąd
foto: SHUTTERSTOCK

Już w 2017 roku czekają nas podwyżki za prąd! Jak przewidują eksperci, opłaty za energię poszybują w górę. - A to oznacza, że przeciętna rodzina zapłaci około 1000 zł więcej rocznie - przewiduje ekonomista Marek Zuber (44 l.).

Do połowy grudnia mamy poznać nowe stawki taryf za prąd na 2017 rok. Nieoficjalnie wiadomo, że część dostawców złożyła wnioski w Urzędzie Regulacji Energetyki, domagając się podwyżki taryf dla gospodarstw domowych i firm. - To są podwyżki rzędu kilku procent - mówi nam osoba z URE. Ale to nie wszystko. Wzrośnie też opłata przejściowa.

Z 46 zł rocznie poszybuje w górę do 96 zł. A dla milionów Polaków będzie to wszystko oznaczać ogromną drożyznę wkraczającą do mieszkań i domów! - Skutki tej polityki wszyscy Polacy odczują, płacąc rachunki za prąd. Jeśli przyjmiemy, że dziś czteroosobowe gospodarstwo domowe rocznie zużywa 2,5 tysiąca kilowatogodzin i płaci za prąd w tym przypadku 1500 zł, to w przyszłym roku w zależności od dostawcy prądu będzie płaciło 1600 zł, czyli kilka procent więcej. Oby nie więcej - komentuje nam Marek Zuber, ekonomista. Wtóruje mu Grzegorz Wiśniewski (54 l.) z Instytutu Energii Odnawialnej. - Polacy niestety zapłacą więcej za prąd. Najgorzej będą mieli oczywiście najbiedniejsi, ale również małe i średnie firmy. Średnio przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci kilka procent więcej w ciągu roku za prąd - stwierdza Grzegorz Wiśniewski.

ZOBACZ: Lepsze jest wrogiem dobrego. Uważaj na pozornie korzystne oferty taniej energii

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: