WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Polacy chcą OGRANICZENIA programu 500 Plus! SONDAŻ dla SE.pl i NOWA TV

Polacy chcą OGRANICZENIA programu 500 Plus! SONDAŻ dla SE.pl i NOWA TV

29.11.2016, godz. 14:35
Konferencja 500+
Po środku: Elżbieta Rafalska, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Po prawej: Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów foto: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Prawo i Sprawiedliwość z dumą ogłasza, że program 500 Plus jest ich największym dotychczasowym sukcesem. Co bardziej optymistyczni sympatycy tej partii uważają, że zapewni on temu ugrupowaniu drugą kadencję. Tymczasem, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV Polacy wcale nie są aż tak entuzjastycznie nastwieni do tego programu. Co więcej, większość z nich chciałaby, aby został on ograniczony!

Według założeń rządu program "Rodzina 500 Plus" ma za zadanie pomóc w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko aż do 18 roku życia (tylko w przypadku pierwszego dziecka decyduje kryterium dochodowe). Wypłacane pieniądze mają posłużyć jako częściowe pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Program w swoim założeniu poza poprawą sytuacji polskich rodzin ma również za zadanie przyczynić się do zwiększenia dzietności. Co podkreślają rządzący, świadczenia przysługują każdemu, niezależnie od jego zarobków. Choć posłowie PiS apelowali, aby najbogatsi powstrzymali się od skorzystania z tych dopłat, wielu zapowiedziało (np. Ryszard Petru) że będzie z nich korzystać. Jak wynika z naszego badania, wielu Polakom nie podoba się zasada przyznawania świadczeń każdemu.

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków "czy program “500 plus” powinien przysługiwać rodzinom o miesięcznych dochodach wynoszących co najmniej 10 000 zł na rękę?". Ponad 3/4 ankietowanych (77%) uznało, że rodziny mający domowe finanse na takim poziomie nie powinny otrzymywać dodatkowej pomocy pod państwa. Jedynie 14% stwierdziło, że w ich opinii również takie rodziny powinny móc w pełni korzystać z rządowego programu. Pozostałe 9% respondentów nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion przyznał, że nie dziwią go te wyniki. Jak przyznał: - Również uważam, że najbogatsi nie powinni otrzymywać tego świadczenia. Co prawda wydaje mi się, że kryterium 10 000 zł jest za niskie, gdyż wykluczająca z tego programu powinna być kwota nawet 2-3 razy wyższa. Niewątpliwie, jakaś granica powinna zostać określona. Jest w Polsce pewna grupa ludzi (może nieliczna, ale jednak), dla których 500 zł jest śmieszną kwotą, którą przeznaczą co najwyżej na whisky lub cygara. Ekonomiści PiS wskazują, że takie ograniczenie wygenerowałoby ogromne koszty. Jak jednak uważa nasz ekspert: - Zapewne liczenie tego istotnie byłoby początkowo kosztowne i uciążliwe, przy czym jednak niewątpliwie nie kłóciłoby się to z tzw. sprawiedliwością społeczną.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 23-24.11.2016 roku na próbie 1038 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Zobacz także: Reforma EDUKACJI. Minister Zalewska posłucha Polaków? SONDAŻ dla SE.pl i NOWA TV

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: