WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Polacy chcą się leczyć marihuaną. SONDAŻ

Polacy chcą się leczyć marihuaną. SONDAŻ

27.01.2017, godz. 13:45
Marihuana
foto: Podlaska Policja

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za używaniem leków z marihuany do celów medycznych – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla SE.pl i Nowa TV. Najprawdopodobniej będzie to możliwe, ale leki będą pełnopłatne.

Wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster są jednoznaczne. Na pytanie „Czy jesteś za legalizacją medycznej marihuany?” TAK odpowiedziało 78 proc. Odpowiedź NIE wskazało 6 proc., a NIE MAM ZDANIA 16 proc. Leki na bazie konopi indyjskich prawdopodobnie będą wkrótce bardziej dostępne. Dziś pacjenci muszą przejść całą urzędniczą drogą, prośba o leki musi się otrzeć aż o samego ministra zdrowia. Chorzy proszą o medykamenty, bo łagodzą one ból, zmniejszają liczbę ataków padaczki, pomagają osłabionym po chemioterapii. Są też doniesienia, że hamują wzrost niektórych nowotworów. O łatwiejszy dostęp walczył m.in. zmarły niedawno polityk SLD Tomasz Kalita (+37 l.), który sporo się nacierpiał z powodu glejaka mózgu.

Chorzy i ich rodziny mogą mieć nadzieję, że dostęp do leków się zmieni. Posłowie doszli bowiem do jako takiego porozumienia w tej sprawie. Produkty z konopi będą dostępne w aptekach, ale nie będą refundowane. Ponadto marihuana nie będzie uprawiana w Polsce. - Istnieją poważane obawy, że uprawy w Polsce to otwarcie drogi do rekreacyjnego używania marihuany - podkreśla szef sejmowej podkomisji ds medycznej marihuany dr Grzegorz Raczak (58 l.) z PiS.

Zobacz: DYMISJE w rządzie Szydło. Te 4 nazwiska padały najczęściej...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: