WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Polacy NIE CHCĄ powrotu Tuska

Polacy NIE CHCĄ powrotu Tuska

21.07.2016, godz. 12:04
Kasia Tusk, Donald Tusk, Małgorzata Tusk
foto: EAST NEWS

Bardzo ciekawy sondaż zaprezentowała "Rzeczpospolita". Pokazuje on jednoznacznie, że Polacy wcale nie tęsknią za Donaldem Tuskiem. Większość z nich chce, aby pozostał on na kolejną kadencję przewodniczącym Rady Europejskiej. O ile to można zinterpretować jako życzenie pomyślności, o tyle fakt, że jedynie co trzeci Polak chciałby, aby Tusk startował w 2020 roku w wyborach prezydenckich już niekoniecznie.

W ostatnim czasie Donald Tusk coraz częściej pojawia się w Polsce. Spekuluje się, że jeśli jego kadencja na przewodniczącego Rady Europejskiej nie zostanie przedłużona, to może on wrócić do polskiej polityki. Lider Platformy Grzegorz Schetyna zadeklarował w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że Tusk będzie kandydatem PO na prezydenta w 2020 roku. Ponadto od września ruszyć ma komisja ws Amber Gold, gdzie mówi się, że były premier będzie jedną z pierwszych osób wezwanych do złożenia zeznań.

W tej sytuacji IBRiS przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków o ich zdanie na temat przyszłości Tuska. Pierwszym pytaniem było, czy chcieliby, aby pozostał on na swoim stanowisku w Radzie Europejskiej. Okazało się, że większość ankietowanych (53%) chce, aby pozostał on na kolejne 2,5 roku w Brukseli. Sprzeciwia się temu co trzeci (36%). Co ciekawe, im młodsi wyborcy, tym mniejsze poparcie dla kontynuacji europejskiej kariery Tuska. Wśród najmłodszych wyborców (między 18 a 24 rokiem życia) poparcie wynosi zaledwie 8%. Najwięcej zwolenników pozostania Tuska w Brukseli jest wśród starszych badanych, między 55 a 64 rokiem życia (66%).

Bardziej zaskakująca była odpowiedź na drugie pytanie. Zapytano, czy podzielają pogląd Schetyny, że Tusk będzie znakomitym kandydatem na prezydenta. Tylko co trzeci badany (32%) widzi Tuska w roli kandydata opozycji na to stanowisko. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się natomiast zdecydowana większość respondentów– 59%. Również w tym przypadku to młodzież jest głównym przeciwnikiem byłego premiera, gdyż Tuska w roli kandydata nie chce aż 75% wyborców do 24 roku życia.

Zobacz także: Poseł PO zrzeka się immunitetu i idzie z Dudą do sądu

 

 

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: