WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Polacy TONĄ w kredytach, a prokuratorzy dostają EKSTRAPOŻYCZKI

Polacy TONĄ w kredytach, a prokuratorzy dostają EKSTRAPOŻYCZKI

19.08.2016, godz. 02:00
Ziobro WEŹMIE się na Polańskiego. Skieruje kasację ws. ekstradycji reżysera do Sądu Najwyższego
foto: Super Express

Oto sprawiedliwość! Zwykły Polak może tylko pomarzyć o preferencyjnym kredycie, a kiedy ma problemy z jego spłatą, trafia na czarną listę dłużników. Co innego prokuratorzy. Mogą brać ze specjalnego funduszu ekstrapożyczki na zakup albo remont mieszkania. Na dodatek spłacają je na bardzo korzystnych warunkach.

To dzięki specjalnym przepisom śledczy w Polsce mogą brać nisko oprocentowane pożyczki na "zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych".Pieniądze przyznają kolegia, które muszą najpierw sprawdzić stan majątkowy prokuratora. Ale żaden przepis nie wskazuje, kiedy sytuację materialną należy uznać za zbyt dobrą, żeby odmówić udzielenia bardzo korzystnej pożyczki z kieszeni podatnika.

A jak wynika z oświadczeń majątkowych za 2015 r. najważniejszych polskich śledczych, prokuratorzy - mimo sporych oszczędności i pokaźnego majątku - biorą pożyczki chętnie i często. I tak Jerzy Engelking (54 l.), przed laty zastępca prokuratora generalnego, którym był Zbigniew Ziobro, wziął dwie pożyczki mieszkaniowe: 238 tys. zł w 2011 r. oraz 100 tys. zł w 2012 r. Prokurator Henryka Gajda-Kwapień (59 l.) wzięła pożyczkę na 20 lat. Ma do spłaty 120 tys. zł. A Elżbieta Golik-Dobiszewska (62 l.) choć ma 260 tys. zł oszczędności, wzięła dwie pożyczki na łączną kwotę 243 tys. zł.

Cztery lata temu ówczesny szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin (55 l.) krytykował prokuratorskie pożyczki. - Przywileje istnieją od lat. Nie ukrywam, że byłem zbulwersowany tym faktem - mówił wówczas Gowin. A co na to jego obecny kolega z rządu Zbigniew Ziobro (46 l.)? Niestety, nie wiemy - bowiem mimo naszych pytań, przez dwa dni nie udzielił nam odpowiedzi.

Zobacz: Kukiz'15 oskarża PiS w sprawie leczniczej marihuany!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: