WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Policjanci oburzeni: Część polityków pozwala na ataki pseudokibiców

Policjanci oburzeni: Część polityków pozwala na ataki pseudokibiców

24.10.2016, godz. 11:48
Policja
foto: Archiwum

Policjanci ze Śląska napisali list adresowany do premier Beaty Szydło oraz szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Zbulwersowani funkcjonariusze uważają, że władza pobłaża piłkarskim pseudokibicom. Apelują do rządu o większą ochronę dla interweniujących funkcjonariuszy. Jak obrazowo ujęto w liście: - Część polityków, w tym piastujący najwyższe funkcje w naszym państwie, publicznie jako wzór patrioty przedstawia osobę noszącą szalik jednego z klubów, a zapomina o tych, którzy noszą godło na czapce.

 

Bezpośrednią przyczyną powstania pisma były starcia kibiców w centrum Katowic pod koniec ubiegłego tygodnia. Policja użyła wówczas armatek wodnych oraz broni gładkolufowej. Przedstawiciele NSZZ Policjantów w Katowicach uważają, że zbytnie pobłażanie pseudokibicom skutkuje eskalacją ich chuligańskich zachowań. Ich zdumienie budzi fakt, że politykom zdarza się porównywać ich do "postaci, które najbardziej chlubnie zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny".

Policjanci są również oburzeni faktem, że przeciwko ich niektórym postawom w trakcie interwencji toczą się postępowania, zaś kary są czasem surowsze niż dla chuliganów. Jak czytamy w liście: - Polscy policjanci, aby działać sprawnie i skutecznie muszą mieć świadomość, iż reprezentując państwo, są pod jego ochroną, a wszelki atak na nich spotka się z nieuniknioną i nieubłaganą reakcją.

Związkowcy chcą, aby premier i szef MSWiA zadbali, aby zwalczanie przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym było bardziej skuteczne. Ponadto oczekują, żeby prokuratorzy żądali od chuliganów odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki na rzecz policjanta, który został pokrzywdzony w trakcie interwencji.

Zobacz także: Jeśli nie Tusk to kto na szefa RE? Gowin ujawnia zaskakującą kandydaturę z PO!


Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: