WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Politycy SLD apelują: Przyjmijcie ustawę Kality!

Politycy SLD apelują: Przyjmijcie ustawę Kality!

18.08.2016, godz. 02:00
Czarzasty
foto: Super Express TV

Tomasz Kalita (37 l.), były rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej zmagający się z chorobą nowotworową, rozpoczął walkę o dostęp do leczniczej marihuany. Walczy o leki dla siebie i innych chorych. W piątek wspólnie z kolegami z SLD zaprezentuje projekt ustawy, w tej sprawie.

- Chcielibyśmy nowe prawo nazwać ustawą Kality - mówi nam Włodzimierz Czarzasty (56 l.), szef SLD. Ustawa miałaby ułatwić pacjentom dostęp do preparatów na bazie marihuany. Dziś 13 krajów Europy zezwala na użycie narkotyku w celach medycznych. W Polsce także można stosować marihuanę, ale dostęp do niej jest obwarowany mnóstwem przepisów - trzeba uruchomić tzw. import docelowy, potrzebna jest zgoda ministra zdrowia.

SLD proponuje więc, by skrócić chorym tę drogę, w piątek zostaną przedstawione szczegółowe rozwiązania. Projekt ma zostać przekazany przedstawicielom klubów sejmowych oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie (44 l.). To może być najszybsza droga do zmiany przepisów. - Marihuana używana jest w medycynie od niepamiętnych czasów. Są też badania naukowe o jej pozytywnych skutkach. Na przykład substancja HTC zawarta w marihuanie hamuje wzrost komórek nowotworowych, czego dowodzą próby laboratoryjne. W Polsce brakuje nam ustawy, uregulowania zasad uprawy konopi, sprzedaży - tłumaczy nam dr Marek Bachański, neurolog, który leczył dzieci z epilepsją preparatami z marihuany. Został za to zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka.

Zobacz: Kalita nie poddaje się morderczej chorobie! Niedługo ślub!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: