WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Polscy pacjenci mają najgorzej w Europie

Polscy pacjenci mają najgorzej w Europie

28.11.2016, godz. 08:26
Szpital pacjent lekarz
foto: EAST NEWS

Pacjenci w Polsce chorzy na raka mają mniejsze szanse na przeżycie niż inni mieszkańcy Europy - alarmuje Komisja Europejska. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł nie do końca dowierza unijnemu raportowi, ale odważnie obiecuje, że będzie lepiej. Tylko czy to wystarczy ciężko chorym?

Jak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej, źle jest, jeśli chodzi o wykrywalność i leczenie raka. Szanse na przeżycie pięciu lat w przypadku raka szyjki macicy są w Polsce najniższe w UE i wynoszą 54,5 proc. Mamy też najniższe wskaźniki, jeśli chodzi o szanse na przeżycie pięciu lat w przypadku raka jelita grubego. Nie najlepsze rokowania mają też Polki z rakiem piersi. Obok mieszkanek Estonii mają w Unii najmniejsze szanse na przeżycie!

Jest źle, ale minister zdrowia nie dowierza unijnemu raportowi. Konstanty Radziwiłł (58 l.), który przed weekendem uczestniczył w Kongresie Zdrowia Publicznego, przekonywał dziennikarzy, że dane dotyczące leczenia raka obejmują okres sprzed wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego. Jego zdaniem teraz jest już lepiej. Przypomniał, że jego urzędnicy pracują nad zmianą pakietu. - Jest duża szansa, że będziemy te wyniki poprawiać w kolejnych latach - powiedział minister. Zgodził się z raportem w jednym. - Polska musi wydawać więcej na zdrowie - powiedział.

Niestety, gdyby były pieniądze, nie byłoby wielu naszych problemów. Tymczasem ponad 4 tys. zł, które państwo przeznacza rocznie na ochronę zdrowia jednego mieszkańca naszego kraju, to tyle co kot napłakał. W Unii Europejskiej mniej przeznaczają na ten cel jedynie Chorwacja, Bułgaria, Łotwa i Rumunia.

Zobacz: Rząd pomoże 3 milionom Polaków. SZCZEGÓŁY podatku dochodowego

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: