WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Polscy politycy podsycają STRACH przed muzułmanami? Oświadczenie Watykanu

Polscy politycy podsycają STRACH przed muzułmanami? Oświadczenie Watykanu

24.07.2016, godz. 15:00
Watykan
Watykan foto: SHUTTERSTOCK

Zdaniem włoskiego dziennika "La Stampa", powołującego się na oświadczenie opublikowane przez Watykan, polski rząd podsyca strach przed muzułmanami. Te obawy są podsycane przez niektóre partie poltyczne - miało zostać napisane w oświadczeniu.

Komunikat, który pojawił się na stronie Watykanu, to streszczenie raportu o sytuacji uchodźców w Polsce. Przygotował go rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Adrianik. Duchowny podkreślił w raporcie, że Polska jest krajem jednorodnym etnicznie, a imigracja i uchodźcy to zjawisko nowe i dziwne dla przeciętnego Polaka. Ks. Rytel-Adrianik napisał również, że przez nasz kraj nie przebiega żaden ze szlaków, którymi poruszają się uchodźcy, a więc nie sposób porównywać doświadczenia Polski w tej kwestii z tym, przez co przechodzi większość europejskich państw. W dokumencie można także znaleźć informację, że cudzoziemcy w Polsce stanowią jedynie 0,4 proc. wszystkich mieszkańców.

W ten sposób rzecznik argumentuje "wielkie obawy", jakie towarzyszą Polakom w związku z przyjmowaniem uchodźców. - Niestety te strachy są podsycane przez niektóre partie polityczne i oświadczenia polityków. To jest sztuczny tworzony lęk przez muzułmanami, choć w pewien sposób zrozumiały (ataki terrorystyczne). Polska graniczy z Niemcami, które mają dużą populację muzułmanów, a na granicach nie ma systematycznych kontroli - cytuje "La Stampa". Zdaniem duchownego, ów lęk spowodowany jest "brakiem debaty publicznej, skomplikowanymi procedurami migracyjnymi i brakiem programów, które uczyłyby Polaków o różnorodności religijnej, etnicznej i rasowej."

Ksiądz Rytel-Andrianik podkreślił, że Kościół w Polsce wspiera imigrantów. Caritas pomaga obecnie 3 tys. cudzoziemców rocznie. Gazeta "La Stampa" podsumowała, że polscy biskupi ws. uchodźców zgadzają sie z papieżem Franciszkiem.

Oświadczenie zamieszczone jest na oficjalnej internetowej stronie Watykanu. Jest to jednak nieco inna wersja niż ta, na którą powołuje się "La Stampa". Nie ma w niej mowy o podsycaniu przez polskich polityków strachu przed muzułmanami. Oświadczenie możecie przeczytać TUTAJ.

Zobacz: Zamach w Monachium. Prezydent Duda złożył kondolencje

 
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: