WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Poseł PiS wspiera finansowo narodowców

Poseł PiS wspiera finansowo narodowców

08.11.2016, godz. 10:20
marsz niepodległości
marsz niepodległości foto: Super Express

Dziennikarka "Gazety Wyborczej" przystąpiła incognito do poznańskiego ONR, po czym poinformowała, że tamtejszy poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski wspiera finansowo tą organizację. Według niej miał on zasponsorować organizację dojazdu narodowców z Poznania na Marsz Niepodległości, zaś pieniądze te miały pochodzić z partyjnej kasy PiS. Poseł w oświadczeniu dla Onet.pl przyznał, że istotnie przekazał na ten cel pieniądze, ale pochodziły one z jego prywatnych środków.

 

 

Reporterka "GW" przez kilka miesięcy brała udział w różnych wydarzeniach organizowanych przez ONR. To wówczas poznała posła PiS, który obiecać miał pokrycie połowy kosztów na wyjazd na Marsz Niepodległości do Warszawy "dla środowisk patriotycznych z Poznania". Autorka cytuje koordynatora ONR z Poznania, Błażeja Madalińskiego, który miał twierdzić, że pieniądze te będą pochodzić z kasy partyjnej PiS. Poseł miał też chcieć uzyskać poparcie ONR dla kandydata jego partii w wyborach na prezydenta Poznania.

Wróblewski w oświadczeniu podkreślił, że pieniądze pochodziły z jego prywatnych środków i były przeznaczone dla "młodzieży narodowej, a nie, jak sugeruje Gazeta Wyborcza, jednej organizacji". Jak argumentował: - Uważam, że moim obowiązkiem jako posła jest wspieranie postaw patriotycznych. W tym roku finansowałem między innymi pokaz filmu Wołyń dla Kresowiaków czy wyjazd rekonstruktorów Poznańskiego Czerwca '56 na Święto Wojska Polskiego do Warszawy (...) Środowisk narodowych praktycznie nie ma w Sejmie. Nie powinno być jednak tak, że odbijają się od parlamentarnej klasy politycznej. Nie chodzi o budowanie bieżących relacji politycznych, co zresztą ze względu na różnice może być trudne. Marsz Niepodległości jest cenną inicjatywą, która łączy wielu Polaków, niejednokrotnie o bardzo różnych od siebie poglądach.

Odpierał również zarzuty dotyczące chęcia zdobycia poparcia ONR dla kandydata PiS w wyborach na prezydenta Poznania. Jak napisał: - Dlaczego ktoś z nas miałby zwracać się z taką propozycją do niewielkiego ugrupowania i jeszcze na tle wszystkich środowisk narodowych, najbardziej radykalnego? Organizacja, która liczy 20 osób w Poznaniu, nie ma wpływu na rzeczywistość. Na koniec dodał: - Wydarzenie z przekazaniem pieniędzy jest prawdziwe, ale zostało obudowane nieprawdziwymi sugestiami.

Radny PiS z Poznania, Jan Sulanowski potwierdził wersję kolegi, mówiąc: - Możemy finansować jedynie przejazdy na imprezy, których organizatorem jest Prawo i Sprawiedliwość, na przykład rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pan poseł zapewne prywatnie wsparł osoby, które chciały na ten marsz pojechać i nie widzę ku temu żadnych przeszkód, jeżeli były to jego prywatne pieniądze.

Zobacz także: Policja w biurze posła Liroya. Mariusz Błaszczak WYJAŚNIA sprawę

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: