WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Poseł PO zrzeka się immunitetu i idzie z Dudą do sądu

Poseł PO zrzeka się immunitetu i idzie z Dudą do sądu

21.07.2016, godz. 10:43

Poseł PO Paweł Olszewski zrzekł się w środę poselskiego immunitetu. Poinformował o tym na swoim facebooku. Zrobił to, wyprzedzając ewentualną decyzję komisji regulaminowej, do której zwrócił się w tej sprawie szef "Solidarności" Piotr Duda. Poseł najwyraźniej nie obawia się procesu z Dudą (który ten chce mu wytoczyć), gdyż napisał: - Spotkamy się w sądzie :).

 

 

Czemu Duda chciał pozwać posła? W marcu 2014 na antenie TVP Olszewski stwierdził, broniąc atakowanego Lecha Wałęsę: - W momencie, kiedy Wałęsa był aresztowany i internowany, Piotr Duda nie miał cywilnej odwagi, żeby odmówić pacyfikowania robotników, którzy strajkowali. To jest jakby jednoznaczne.

Szef "Solidarności" bronił się w publicznych wypowiedziach, że nie pacyfikował robotników, nie był w ZOMO i nie wspierał komunistycznego ustroju. Przypomniał, że w 1981 r. jako 19-latek rozpoczął dwuletnią służbę wojskową w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej (w jej ramach m.in. ochraniał gmach telewizji publicznej podczas stanu wojennego, co mu się często wytyka). W "Solidarności" był jednak już od 1980 r.

Duda nie doczekał się przeprosin od Olszewskiego, więc złożył przeciwko niemu pozew w warszawskim sądzie. Domaga się w nim (oprócz przeprosin) 7000zł odszkodowania oraz 50 000 zł na rzecz Fundacji Prmocji Solidarności. Ze względu na immunitet posła sprawa początkowo została odroczona. Wówczas Duda wniósł do marszałka Sejmu wniosek o jego uchylenie. Komisja regulaminowa nie zdąży jednak podjąć decyzji, gdyż Olszewski sam zrzekł się immunitetu. Oznacza to, że obaj oponenci będą mogli spotkać się w sądzie jeszcze podczas obecnej kadencji sejmowej.

Zobacz także: Cały Sejm zgodny w sprawie Wołynia

 

 

 

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: