WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Posłanka PiS BRONI kościelnych dzwonów! Mieszkańcy oburzeni!

Posłanka PiS BRONI kościelnych dzwonów! Mieszkańcy oburzeni!

07.09.2016, godz. 15:07
Anna Sobecka
foto: EAST NEWS

Portal nowości.com.pl informuje, że decyzją miejskich urzędników z Torunia, nakazano proboszczowi z parafii na Koniuchach, księdzu Stanisławowi Majewskiemu dostosować głośność dzwonów kościelnych do obowiązującej normy. Mieszkańcy skarżyli się, że są one za głośne, co potwierdziły badania. Nieoczekiwanie w sprawę postanowiła włączyć się posłanka PiS, Anna Sobecka. Napisała ona pismo do resortu środowiska, w którym żąda interwencji ministra w tej sprawie, gdyż, jak twierdzi: - Polska jest krajem katolickim (...) i odgłosy bijących dzwonów są integralną częścią naszej kultury i wielowiekowej tradycji naszego kraju.

 

Po wniosku jednego z okolicznych mieszkańców toruńska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziła pomiar hałasu na osiedlu, który wykazał, że kościelna dzwonnica emituje hałas przekraczający normy czterokrotnie. W związku z tym podjęto decyzję o konieczności wyciszenia dzwonów. Probosz jednak nic w tej kwestii nie zrobił. Jak mówią sfrustrowani mieszkańcy: - Czy ksiądz proboszcz stoi ponad prawem? Zygmunt Modelski z delegatury WIOŚ w Toruniu zapowiedział jednak dążenia do wyegzekwowania ich postanowienia. WIOŚ zapowiedział już kolejną kontrolę hałasu we wrześniu. 

Tymczasem w sprawę postanowiła się wmieszać posłanka PiS, domagając się interwencji u Jana Szyszki, gdyż Wojewódzkie Inspektoraty podlegają pod Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a ten pod Ministra Środowiska. Jak napisała: - Polska jest krajem katolickim (...) i odgłosy bijących dzwonów są integralną częścią naszej kultury i wielowiekowej tradycji naszego kraju. Dlatego mam głęboką nadzieję, że ta sprawa jest tylko pojedynczym incydentem.

W piśmie Sobecka przytacza argumenty wysuwane przez proboszcza - dzwony są integralną częścią kościoła, a informacja o jego budowie ukazała się w planie zagospodarowania już w latach 80, tak więc mieszkańcy powinni liczyć się z tą rzeczywistością. Zaniepokojona oczekuje od ministra "jednoznacznej oceny sytuacji”.

Zobacz także: Radny PiS szokuje! Lamparty w poznańskim zoo to wspieranie strategii Putina!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: