WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Posłowie bronią najbiedniejszych emerytów

Posłowie bronią najbiedniejszych emerytów

25.10.2016, godz. 02:00
portfel emerytura podwyżki
portfel emerytura podwyżki foto: SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla emerytów! 75 proc. kwoty najniższych świadczeń ma być wolne od potrąceń - taki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych jednogłośnie uchwalili posłowie. Nowe prawo nie dopuści do sytuacji, w której dłużnicy po egzekucji zostaną pozbawieni środków do życia. Ustawa dotyczy tylko emerytów i rencistów, którzy pobierają najniższe świadczenia.

Przypomnijmy - od 2017 r. najniższa gwarantowana emerytura będzie wynosiła 1000 zł brutto. Zgodnie z projektem ustawy emeryt lub rencista otrzyma więc nie mniej niż 750 zł brutto nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych. Wyjątkiem będą roszczenia alimentacyjne.

Posłanka PiS Barbara Bartuś (49 l.), reprezentująca wnioskodawców projektu, podkreśliła, że pomysł na zmianę przepisów zrodził się w dramatycznych okolicznościach. - Dowiedziałam się o samobójstwie zadłużonego małżeństwa emeryckiego, które nie potrafiło sobie z tym poradzić. Jeden kredyt brali na spłatę wcześniejszych. Doszło do sytuacji, że naprawdę nie mieli z czego żyć - powiedziała.

Jak zaznaczyła, proponowane zmiany pozwolą, aby zadłużeni emeryci mogli zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. - Zadłużony emeryt lub rencista nie będzie mógł być pozbawiony świadczenia pozwalającego na przeżycie - poinformowała Bartuś. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do prowadzonych już egzekucji. Za przyjęciem ustawy było 428 posłów, nikt nie głosował przeciwko, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz: Marcin Dubieniecki po długiej odsiadce odwiedził Martę i córeczki

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: