WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Powstała oda do Kaczyńskiego! Porównany jest do... Chrobrego

Powstała oda do Kaczyńskiego! Porównany jest do... Chrobrego

15.09.2016, godz. 10:05
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński foto: Super Express

W różny sposób można wyrażać swoje pozytywne uczucia. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, i wieloletni imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku, postanowił - celem uhonorowania prezesa swojej partii, Jarosława Kaczyńskiego - pójść niestandardową ścieżką i napisał ku jego czci odę. Kaczyński porównany w niej jest m.in. do Bolesława Chrobrego. Ponadto, jak czytamy: - O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, który nasz naród wyprowadzisz z klęski, który zdobędziesz imperium Lechitów. I znów odrodzisz Warszawę i Kraków. Jak przyznał w rozmowie z Onet.pl, tłumacząc swoje dzieło: - Chciałem wyrazić wielki szacunek do prezesa, i chciałem zmierzyć się z twórczością Adama Mickiewicza.

 

 

Jak tłumaczył imam, który należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich: - Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł napisania ody do Jarosława Kaczyńskiego. Myślałem o tym już w 2015 roku, po wyborach w Polsce. Taki utwór wtedy powstał, ale uznałem, że gdybym opublikował go w takim momencie, mogłoby to zostać uznane za pewnego rodzaju pójście na łatwiznę.

Sam utwór utrzymany jest w stylizacji poetyckiej, nawiązującej do napisanego po łacinie wiersza Adama Mickiewicza "Ad Napoleonem III Caesarem Augustum. Ode in Bomersurdum cap tum". Jak mówił Chazbijewicz: - Przyrównałem Jarosława Kaczyńskiego niejako do Napoleona III. Uważam prezesa za wspaniałego przywódcę, to mąż opatrznościowy dla Polski, postać niewątpliwie na miarę Piłsudskiego (...) Chciałem tym utworem zmierzyć się z wierszami Adama Mickiewicza. Wprawdzie on pisał po łacinie, ja tego nie potrafię. Mimo wszystko jednak, chciałem spróbować.

Pomimo tego, że po publikacji autor spotkał się z dużą falą szyderstw w swoim kierunku, nie przejmuje się on krytyką: - Nie przeszkadza mi, że niektórzy będą wpisywać mnie w rolę zwolenników PiS. Jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a ten utwór to wyraz mojego wielkiego szacunku do prezesa partii.

Całość wyglądała następująco:

"Oda dla Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy narodu, zwycięzcy w wyborach"

Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze, Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz, Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze, To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.

Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski, Tyle klęsk przejść musiałeś, by podnieść się z klęski, Tyle lat musiałeś czekać, by teraz już w chwale, Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale W kierunku mocarstwa od morza do morza, By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk, A nawet ptaki co krążą w przestworzach, Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.

O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, Który nasz naród wyprowadzisz z klęski, Który zdobędziesz imperium Lechitów, I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.

Niech będzie pamięć Twego brata Lecha

Na zawsze w kraju świętego Wojciecha

Łączyć, a nie dzielić naród nasz wybrany".

A jak utwór Chazbijewicza podoba się Wam, drodzy Czytelnicy? Zapraszamy do udziału w sondzie lub do udzielania komentarza.

Zobacz także: Posłanka wietrzy nogi w Sejmie!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: