WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Powstała oda do Kaczyńskiego! Porównany jest do... Chrobrego

Powstała oda do Kaczyńskiego! Porównany jest do... Chrobrego

15.09.2016, godz. 10:05
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński foto: Super Express

W różny sposób można wyrażać swoje pozytywne uczucia. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, i wieloletni imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku, postanowił - celem uhonorowania prezesa swojej partii, Jarosława Kaczyńskiego - pójść niestandardową ścieżką i napisał ku jego czci odę. Kaczyński porównany w niej jest m.in. do Bolesława Chrobrego. Ponadto, jak czytamy: - O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, który nasz naród wyprowadzisz z klęski, który zdobędziesz imperium Lechitów. I znów odrodzisz Warszawę i Kraków. Jak przyznał w rozmowie z Onet.pl, tłumacząc swoje dzieło: - Chciałem wyrazić wielki szacunek do prezesa, i chciałem zmierzyć się z twórczością Adama Mickiewicza.

 

 

Jak tłumaczył imam, który należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich: - Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł napisania ody do Jarosława Kaczyńskiego. Myślałem o tym już w 2015 roku, po wyborach w Polsce. Taki utwór wtedy powstał, ale uznałem, że gdybym opublikował go w takim momencie, mogłoby to zostać uznane za pewnego rodzaju pójście na łatwiznę.

Sam utwór utrzymany jest w stylizacji poetyckiej, nawiązującej do napisanego po łacinie wiersza Adama Mickiewicza "Ad Napoleonem III Caesarem Augustum. Ode in Bomersurdum cap tum". Jak mówił Chazbijewicz: - Przyrównałem Jarosława Kaczyńskiego niejako do Napoleona III. Uważam prezesa za wspaniałego przywódcę, to mąż opatrznościowy dla Polski, postać niewątpliwie na miarę Piłsudskiego (...) Chciałem tym utworem zmierzyć się z wierszami Adama Mickiewicza. Wprawdzie on pisał po łacinie, ja tego nie potrafię. Mimo wszystko jednak, chciałem spróbować.

Pomimo tego, że po publikacji autor spotkał się z dużą falą szyderstw w swoim kierunku, nie przejmuje się on krytyką: - Nie przeszkadza mi, że niektórzy będą wpisywać mnie w rolę zwolenników PiS. Jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a ten utwór to wyraz mojego wielkiego szacunku do prezesa partii.

Całość wyglądała następująco:

"Oda dla Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy narodu, zwycięzcy w wyborach"

Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze, Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz, Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze, To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.

Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski, Tyle klęsk przejść musiałeś, by podnieść się z klęski, Tyle lat musiałeś czekać, by teraz już w chwale, Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale W kierunku mocarstwa od morza do morza, By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk, A nawet ptaki co krążą w przestworzach, Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.

O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, Który nasz naród wyprowadzisz z klęski, Który zdobędziesz imperium Lechitów, I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.

Niech będzie pamięć Twego brata Lecha

Na zawsze w kraju świętego Wojciecha

Łączyć, a nie dzielić naród nasz wybrany".

A jak utwór Chazbijewicza podoba się Wam, drodzy Czytelnicy? Zapraszamy do udziału w sondzie lub do udzielania komentarza.

Zobacz także: Posłanka wietrzy nogi w Sejmie!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: