WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Waloryzacja emerytur. Pożałowali emerytom 10 zł miesięcznie

Waloryzacja emerytur. Pożałowali emerytom 10 zł miesięcznie

26.07.2016, godz. 05:00
senior, dziadek, starzec, staruszek, laska
foto: EAST NEWS

Według propozycji rządu najbiedniejsi emeryci otrzymają w przyszłym roku podwyżkę w wysokości 6 zł! Głodową! Wszystko przez to, że rząd nie zgodził się na apele związków zawodowych. A chciały one, by waloryzacja w 2016 roku była wyższa. Wtedy najbiedniejsi seniorzy otrzymaliby 16 zł miesięcznie więcej.

W 2017 roku emerytury wzrosną zaledwie o 0,88 proc. Minimalne świadczenie będzie więc wyższe tylko o ok. 6 zł brutto. Nędzna podwyżka to skutek tego, że rząd przyjął minimalny wskaźnik brany pod uwagę przy wyliczaniu waloryzacji.

Reprezentanci związków zawodowych uważali, że przy podwyżce w przyszłym roku powinno się przyjąć zdecydowanie wyższy wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W takim przypadku emerytury wzrosłyby o ponad 2 proc. Odczułoby to w portfelach już wiele osób. Minimalna emerytura wzrosłaby o ok. 16 zł.

Rząd broni się jednak, że i tak podwyżki pochłoną ok. 1680 mln zł. Na wzrost emerytur o wskaźnik 50 proc. potrzeba ok. 2 mld zł dodatkowo.

Minister pracy Elżbieta Rafalska (61 l.) na polepszenie humoru obiecała jednorazowy dodatek (do 400 zł) do najniższych emerytur i zapewnia, że pracuje nad zmianami prawa, dzięki którym emerytury będą wreszcie wyższe. Solidarność przypomina rządowi, że osoby z najniższymi emeryturami stają się z roku na rok coraz większymi biedakami. - Dziś najniższa emerytura powinna wynosić ponad 1400 zł - uważa Henryk Nakonieczny z Solidarności.

Sprawdź: KPINA! 6 zł dla najbiedniejszych emerytów

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: