WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Pawłowicz SPOKOJNA i merytoryczna. Rzepliński w Sejmie. RELACJA na żywo

Pawłowicz SPOKOJNA i merytoryczna. Rzepliński w Sejmie. RELACJA na żywo

20.07.2016, godz. 12:02
Andrzej Rzepliński
andrzej duda, andrzej rzepliński, trybunał konstytucyjny foto: Archiwum

Prezes Trybunału Konstytucyjnego - Andrzej Rzepliński, stanie w środę przed dwiema sejmowymi komisjami. Prezes TK będzie odpowiadał przed komisją sprawiedliwości, ustawodawczą i komisją praw człowieka, które wyjątkowo zostaną połączone. Rzepliński przedstawi ich członkom informacje na temat problemów w TK w 2015 roku. RELACJA z wystąpienia Rzeplińskiej przed komisjami na SE.pl.

Dziś prezes Rzepliński pojawi się w Sejmie. Stanie przed komisjami sejmowymi i poinformuje o kłopotach w orzecznictwie i funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego w zeszłym roku. Na razie nie wiadomo, na czym skupi się prezes TK w swoim wystąpieniu. Ale jak powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia dziennikarzom Rzepliński, spodziewa się dobrych owoców swojego wystąpienia: - Oczekuję, że po mojej informacji dotyczącej prac Trybunału odbędzie się merytoryczna dyskusja. Środowe wystąpienie Rzeplińskiego nie będzie jego pierwszym, w którym przedstawi problemy w orzecznictwie. W kwietniu prezes Trybunału Konstytucyjnego stanął przed zgromadzeniem ogólnym sędziów TK. RELACJA z wystąpienia Rzeplińskiego na SE.pl.

12.00 Poseł Janusz Sanocki apeluje: - Zblokujmy pytania posłów, tak żeby to nie były to tasiemcowe pytania okraszone gęstą wazeliną.

11.32 Rzepliński zaprasza Andrzeja Dudę: - Chętnie zaproszę prezydenta do Trybunału na rozmowę. Zaprosi? Zobaczymy.

11.20 Jeden z dziennikarzy donosi: - Zabawne jest podpisywanie się posłów na liście obecności w komisji. Teraz poseł Żalek wszedł, podpisał i wyszedł. Nie usiadł na sekundę.

11.07 A posłanka Gajewska przeciera oczy...

11.05 Stanisław Piotrowicz z PiS: - Pan prezes nie zrozumiał niektórych pytań. Być może uda mi się je zadać w sposób bardziej zrozumiały. Na jakiej podstawie Trybunał procedował 9 marca? Na jakiej podstawie prawnej prezes ocenia, że sędziowie zostali wybrani legalnie bądź nielegalnie? TK sam przecież stwierdził, że nie może kontrolować uchwał Sejmu.

11.00 Karczewski o prezesie Trybunału Konstytucyjnego: - Widocznie prezes TK chce, by w Polsce była wojna. Niektórzy politycy mówią o Majdanie.

10.55 Niektórym nie podoba się, że Rzepliński przyszedł bez krawata:

10.50 Prezes Rzepliński wspomina, że nigdy niebyło tak, by rząd blokował opublikowanie wyroku Trybunału, a tylko raz była taka pokusa.

10.45

 

10.38 Oburza się też Jakub Stefaniak z PSL, który na Twitterze umieścił taki komentarz: - słuchając "przesłuchania" Prezesa TK można odnieść wrażenie że w żyłach niektórych zamiast krwi płynie jad ...

10.36 Tymczasem na Twitterze Borys Budka pisze:

10.35 Poseł PO Krzysztof Brejza broni Rzeplińskiego: - Przykro mi, że jest pan obrażany.

10.25 Poseł Mularczyk z PiS pyta Rzeplińskiego: - Na jakiej podstawie prawnej nie dopuszcza pan do orzekania trzech sędziów wybranych przez Sejm tej kadencji i zaprzysiężonych przez prezydenta?

10.14 Rzepliński chce odpowiedzieć, ale nie rozumie już pierwszego pytania posłanki. Oj, niedobrze...

10.10 Zdaniem przewodniczącego, ci którzy zgłaszają wnioski formalne, robią to w sposób niewłaściwy, a posłanka Pawłowicz prawidłowo zadała pytania.

10.05 Posłanka Dolniak także zgłasza sprzeciw co do sposobu prowadzenia komisji.

10.03 Borys Budka stwierdził, że wszystkie pytania Pawłowicz powinny zostać uchylone, bo posłnace pomyliły się miejsca: - To nie jest sądowa sala. To nie przystoi, by zadawać pytania, które zawierają odpowiedzi. Prezes TK został obrażony przez panią Pawłowicz. Nie mamy prawa go przesłuchiwać. Wyrażam sprzeciw wobec takiego prowadzenia posiedzenia komisji. Chyba szykuje się draka! Pawłowicz już chce odpowiedzieć Budce.

10.00 Krystyna Pawłowicz zabiera głos. Pyta Rzeplińskiego m.in. o to dlaczego po wejściu nowelizacji ustawy o TK w grudniu mówił on, że ustawy nie ma. Pawłowicz chce wyjaśnień.

9.45 Prezes TK wspomniał o sprawie ślubowań sędziów Trybunału: - Z przepisów o ślubowaniu sędziów TK nie można wywodzić prawa do odmowy przyjęcia ślubowania przez prezydenta. Ustanawiałoby to drugi organ władzy uprawniony do wyboru sędziów, a tym organem jest tylko Sejm.

9.30 Rzepliński mówi, że przez uchwalenie ustaw co dwa czy trzy miesiące, Trybunał Konstytucyjny traci energię.

9.15 Na sali jest obecna m.in. Krystyna Pawłowicz.

9.00 Rozpoczyna się posiedzenie komisji sejmowych, przed którymi stanie prezes Trybunału Konstytucyjnego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: