WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Prezydent Duda świętuje razem z Węgrami

Prezydent Duda świętuje razem z Węgrami

23.10.2016, godz. 10:30
Prezydent Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

W niedzielę prezydent Andrzej Duda uczci 60. rocznicę Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie. To właśnie 23 października 1956 roku Węgrzy wyszli na ulice stolicy, domagając się wolności obywatelskich, wycofania z kraju wojsk sowieckich i nominacji Imre Nagy'a na premiera. Po kilkunastu dniach węgierski zryw został krwawo stłumiony przez interwencję armii ZSRR - zginęło wówczas około 2500 osób. Polski prezydent jest jedynym szefem państwa z zagranicy, który został zaproszony na te państwowe uroczystości.

 

IAR przedstawiło plan wizyty prezydenta Polski. Pierwszym punktem (godz.11.45) wizyty w Budapeszcie będzie odwiedzenie cmentarza w Rákoskeresztúr. Andrzej Duda złoży tam wieniec pod pomnikiem Węgierskiej Rewolucji. Polski prezydent złoży również kwiaty przy grobie premiera Węgier z okresu powstania Imre Nagy'a, uhonoruje też polskie ofiary i bohaterów zrywu sprzed 60 lat.

Następnie prezydent spotka się z Polakami, którzy przybędą do Budapesztu specjalnie na rocznicowe uroczystości. Do spotkania dojdzie na placu Józefa Bema, XIX-wiecznego bohatera narodowego Polski i Węgier.

O 13.00 Andrzej Duda będzie rozmawiał w Pałacu Sándora z prezydentem Węgier Jánosem Áderem. Głównym punktem rocznicowych obchodów będzie uroczystość, która rozpocznie się o 15:00 na placu Lajosa Kossutha przed węgierskim parlamentem. Prezydent Andrzej Duda wygłosi tam przemówienie.

Ostatnim punktem wizyty prezydenta będzie udział w inauguracji wystawy poświęconej Udział Prezydenta RP w inauguracji wystawy poświęconej Rewolucji Węgierskiej 1956 r. "W walce o wolność zawsze jesteśmy razem - In memoriam 1956".

Zobacz także: Ktoś grozi śmiercią posłance Nowoczesnej! "Jej czas się kończy"

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: