WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Pyskówka Wassermann z posłem Brejzą. Przesłuchano prokurator Kijanko ws. afery Amber Gold. Zapis RELACJA NA ŻYWO

Pyskówka Wassermann z posłem Brejzą. Przesłuchano prokurator Kijanko ws. afery Amber Gold. Zapis RELACJA NA ŻYWO

04.07.2017, godz. 13:30
Komisja ws. Amber Gold
foto: Super Express

Przed komisją ds. afery Amber Gold stawiła się dziś prokurator Barbarba Kijanko. Wcześniej była wzywana przez posłów dwukrotnie - w lutym oraz w listopadzie w 2016 roku. Na SE.pl znajdziecie relację na żywo z przesłuchania prokurator Barbary Kijanko.

Prokurator Barbara Kijanko jest uważana za jednego z kluczowych świadków w sprawie wyjaśnienia afery Amber Gold. Pracowała ona jako prokurator referent w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Zajmowała się sprawą Amber Gold po 2009 roku, po otrzymaniu informacji od Komisji Nadzoru Finansowego. Przed komisją ds. afery Amber Gold Barbara Kijanko była wzywana dwa razy - w lutym oraz w listopadzie, składając zwolnienie lekarskie. Jest ono ważne do 10 lipca. 4 lipca prokurator Barbara Kijanko zdecydowała się zeznawać przed komisją śledczą. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na SE.pl.

13:25 Małgorzata Wassermann przerywa przesłuchanie do godziny 16:00

13:20 Po wypowiedzi Suskiego dochodzi do kłótni posłów.

- Obraża pan nas, obraża instytucje naruszając czyjeś dobre imię. Jeśli tak będzie pan się zachowywał, będzie miał pan akt oskarżenia za każdą taką manipulację - powiedziała Wassermann, zwracając się do Brejzy z PO. Wtóruje jej Suski: - Znowu pan kłamie.

- Niech mnie pan pozwie - odpowiada Brejza

- To pana pozwę - ucina Suski i dodaje - Brednie pana Brejzy są zdumiewające

- Obraził mnie pan - Brejza

- Co to ma wspólnego z Amber Gold? - pyta Suski

- Był pan na tej imprezie tego stowarzyszenia o wątpliwej reputacji? - dopytuje Brejza

- Wątpliwe reputacje to pan tu prezentuje - ripostuje Suski.

- Pan chlapie błotem, media panu przychylne to powielają a pan narusza dobre imię wielu osób - mówi do Brejzy Wassermann

13:16 Suski: W trakcie przesłuchania Marka P. zarzucono mi - pan Brezja zarzucił - że bawiłem się na imprezie finansowanej przez Marcina P. Wpłyneło pismo od stowarzyszenia w tej sprawie - wynika z niego, że stowarzyszenie nie miało nic wspólnego z Marcinem P. ani nie było finansowane przez jego firmy. Chcę przeprosin od pana Brejzy i wycofania się z tych słów.

13:13 Małgorzata Wasserman zapowiada zakończenie przesłuchania. O głos prosi pełnomocnik pełnomocnik Barbary Kijanko. Przewodnicząca komisji nie chce wysłuchać tego przemówienia. "Wyjdzie pan i wytłumaczy pan to dziennikarzom (...). Następne kroki będę podejmowała już na drodze prawnej. Kolejne ohydne kłamstwa padły na komisji" - podsumowuje Wasserman.

13: 12 Małgorzata Wasserman pyta, dlaczego dopiero po 11 miesiącach zabezpieczono dokumenty Amber Gold. Prokurator Barbara Kijanko twierdzi, że nie pamięta.

13:10 - Pani dąży tylko o własny interes prawny. (...) ewentualny interes procesowy, nie interes publiczny i interes poszkodowanych. Pani odpowiedzi są daremne - skomentował Zembaczyński odpowiedzi prok. Kijanko. Pełnomocnik prokurator Kijanko zasugerował przerwę.

13:00 - Jaki błędy popełniła pani w tej sprawie? - pyta Zembaczyński. - Jak ja mam odpowiedzieć na tak szerokie pytanie? - pyta prok. Kijanko. - W mojej ocenie, w tym okresie, kiedy ta sprawa trafiła do prokuratury rejonowej, moja ocena postępowania, oraz moich przełożonych i samej prokuratury okręgowej, nie wskazywała, że ta sprawa ma zupełnie inny charakter - przekraczający moje możliwości - mówi prok. Kijanko. - Gdybym miała tę wiedzę, która jest dzisiaj, prawdopodobnie ta sprawa zostałaby dużo szybciej przejęta przez służby bardziej wyspecjalizowane - dodała.

12:58 Barbara Kijanko zwraca uwagę na swój zły stan zdrowia (SPRAWDŹ---> Co dolega prokurator Barbarze Kijanko?). Podkreśla, że nie jest w stanie dokładnie odtwarzać swojego toku rozumowania z 2010

12:45 Kijanko: mimo szczerych chęci nie jestem w stanie wypunktować swoich działań w sprawie Amber Gold. Prokurator dodała, że jej przełożeni nie mieli zastrzeżeń w stosunku do jej pracy w tej sprawie.

12.35 Suski: czy przyjęła pani jakąś korzyść finansową w prowadzonym postępowaniu? Kijanko: nigdy w życiu nie przyjęłam żadnej korzyści majątkowej w prowadzonych sprawach, również Amber Gold.

11.45 - Nie puścimy Panią do domu przez 3 dni jeśli Pani nie odpowie na pytanie - powiedziała przewodnicząca komisji do prokurator Barbara Kijanko.

 

11.20 - Sprawa Amber Gold przerosła mnie i prokuraturę - powiedziała świadek.

10.50 - Ze względu na upływ czasu i stan zdrowia nie pamiętam dzisiaj żadnych szczegółów dotyczących śledztwa - powiedziała prokurator Barbara Kijanko.

 

10.30 Prokurator wyjaśniła, że wcześniej nie stawiała się przed komisją ze względu na zły stan zdrowia.

10.00 Rozpoczęło się przesłuchanie prokurator Barbary Kijanko przed komisją Amber Gold. Towarzyszy jej pełnomocnik.

KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: