WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Prokuratura potwierdza- kolejne rodziny nie chcą przymusowych ekshumacji

Prokuratura potwierdza- kolejne rodziny nie chcą przymusowych ekshumacji

24.11.2016, godz. 09:06
EKSHUMACJA ZWŁOK STEFAN MELAK
foto: Super Express

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik poinformowała w czwartkowy poranek media, że wpłynęły do nich kolejne trzy zażalenia/sprzeciwy dotyczące ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak sprecyzowała dla PAP, składane pisma przyjmują różne formy – są to zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie.

 

Bialik tłumaczyła: - Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych. Dodała również, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, w tym niezwłocznie, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności.

Warto przypomnieć, że PK od początku stoi na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach, o czym mówił m.in. zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Ponadto Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie w trybie cywilnym ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożyły go cztery osoby, w tym wdowa po pośle PO Arkadiuszu Rybickim - Małgorzata Rybicka. Przyznała ona w rozmowie z TVN24. że równocześnie sąd ocenił, że w związku z decyzją dot. ekshumacji "naruszone zostały dobra osobiste" bliskich ofiar, występujących z wnioskiem.

Zobacz także: Będą PRZYMUSOWE ekshumacje. BEZLITOSNY dla rodzin wyrok sądu

 

Źródło: Michał Kozłowski
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: