WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Prokuratura sprawdza kamienicę Waltzów

Prokuratura sprawdza kamienicę Waltzów

08.10.2016, godz. 05:00
PROKURATURA SPRAWDZI KAMIENICĘ WALTZA.
foto: Super Express, EAST NEWS

Śledczy znów zabierają się do pracy w sprawie tak zwanej dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Warszawska prokuratura regionalna podjęła decyzję o wznowieniu umorzonych wcześniej postępowań. Ponownie ma być rozpatrywana między innymi kwestia reprywatyzacji słynnej kamienicy Waltzów, którą przed laty współdziedziczył Andrzej Waltz, mąż prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (64 l.).

Na początku września w warszawskiej prokuraturze regionalnej powołano zespół do zbadania postępowań reprywatyzacyjnych, które umorzono lub odmówiono wszczęcia śledztwa. Jak informuje "Rzeczpospolita", na razie śledczy analizują 41 postępowań, a 28 z nich ma zostać niebawem wznowionych. Prokuratura nie udostępnia jeszcze oficjalnie listy, ale jak dowiedział się dziennik, znajduje się na niej sprawa reprywatyzacji kamienicy Waltzów przy ulicy Noakowskiego 16, w samym centrum Warszawy. Nieruchomość przed II wojną światową należała do oficera wojska. Później przywłaszczył ją oszust Leon Kalinowski, posługujący się fałszywym aktem notarialnym i sprzedał ją Romanowi Kępskiemu, wujowi Andrzeja Waltza. Później jednak kamienica przeszła pod państwowe władanie. Pod koniec lat 90. Kępski zaczął się starać o reprywatyzację, ale decyzja - choć wiadomo było, że budynek został kupiony od fałszerza - zapadła, gdy już nie żył. Jednym z dziedziców został Andrzej Waltz, a niedługo potem podjął decyzję o sprzedaży udziałów. Na tej transakcji rodzina Waltzów miała zbić grube miliony.

- To nie ja oddałam kamienicę swojej rodzinie, tamten zwrot nastąpił za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w stolicy - tłumaczyła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Bardzo dobrze, że prokuratura, nie bacząc na znane nazwiska, zajmie się tymi sprawami. W ubiegłych latach bywało, że odmawiano wszczynania śledztw lub je umarzano, przez co zaufanie do prokuratury spadało - komentuje poseł PiS Paweł Lisiecki (38 l.). W Sejmie kluby PiS i Kukiz'15 domagają się utworzenia komisji śledczej w sprawie reprywatyzacji.

Zobacz: Abp Hoser o GEJOWSKIM lobby w Kościele

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: