WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieopublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieopublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego

16.11.2016, godz. 16:47
Trybunał Konstytucyjny za wprowadzeniem ustawy o reprywatyzacji
foto: EAST NEWS

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo ws. nieopublikowania wyroku TK z 9 marca br. - poinformował w środę rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński. Teraz przesłuchane zostaną osoby odpowiedzialne za "procedurę publikacji". Co to oznacza?

Warszawski sąd rejonowy nakazał prokuraturze w połowie października podjęcie śledztwa w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, dotyczącego grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Wcześniejsza, kwietniowa decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia tego śledztwa, na którą zażalenie złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, została wtedy uchylona. W listopadzie 2016 roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie nieopublikowania wyroku TK z 9 marca.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca2016 roku

Przypomnijmy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku mówił o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. W lipcu Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Na jej mocy rząd opublikował w połowie sierpnia wyroki TK wydane po 9 marca, ale bez tych z 9 marca oraz z 11 sierpnia – o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. Wyroki te nadal są nieopublikowane.

ZOBACZ: Komitet Praw Człowieka ONZ krytykuje PiS! Niektóre zarzuty są ZASKAKUJĄCE...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: