WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Protest przeciw POLITYCZNEJ CENZURZE przed PKiN

Protest przeciw POLITYCZNEJ CENZURZE przed PKiN

06.10.2016, godz. 20:44
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki foto: SHUTTERSTOCK

W Warszawie szykuje się kolejny protest, tym razem dotyczy sprzeciwu przed cenzurą w kulturze. Protest ma się odbyć w najbliższą sobotę o 15.00, a w akcje zaangażowały się gwiazdy: Danuta Stenka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski czy Andrzej Chyra. - Na Płycie Głównej warszawskiego Placu Defilad zbieramy się w proteście przeciwko zawłaszczaniu kultury przez polityków i politycznej cenzurze - głoszą organizatorzy protestu.

Organizatorzy akcji "Nie oddamy wam kultury" - obywatelskiego protestu ludzi kultury, zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu. Na Facebooku założona została strona wydarzenia, jak czytamy celem jest pokazanie sprzeciwu wobec politycznej cenzury: -Chcemy wykorzystać, że w jednym miejscu, w jednym czasie będzie tylu z nas, dla których kultura ma wciąż znaczenie. Chcemy zaprosić wszystkich Was do udziału w manifestacji, w której wyrazimy sprzeciw wobec ostatnich prób wpływania na twórców i instytucje kultury poprzez zmiany kadrowe, naciski polityczne, czy cenzurowanie sztuki. Organizatorzy zwracają uwagę na to, ze politykę i kulturę powinna oddzielać gruba linia, bo ingerencja polityków w świat kultury jest szkodliwy. - Kultura i sztuka zawsze były podstawową przestrzenią diagnozowania problemów społecznych. Tylko w wolnej, twórczej kulturze pojawiają się pierwsze intuicje innego świata i wizje naprawy świata zastanego. Tylko w otwartym i aktywnym społeczeństwie obywatelskim może dokonać się zmiana - napisali organizatorzy protestu.

W akcję zaangażowały się największe gwiazdy polskiej kultury. W filmie promującym protest "Nie oddamy wam kultury" udział wzięli: Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela, Danuta Stenka, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Chyra, Piotr Rogucki,  Dawid Ogrodnik, Marta Nieradkiewicz.

Czytaj: Cejrowski OSTRO do posłów PiS: Krew dzieci BRYZGAĆ będzie na wasze sumienia

tagi: PKiN protest
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: