WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka PRZEMAGLUJĄ Tuska? Ruszają prace komisji śledczej ds. afery Amber Gold

PRZEMAGLUJĄ Tuska? Ruszają prace komisji śledczej ds. afery Amber Gold

06.09.2016, godz. 13:42
Donald Tusk
Donald Tusk 2013 foto: Super Express

Już w środę ruszą prace sejmowej komisji śledczej ds. afery Amber Gold. Przewodnicząca komisji posłanka Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że pierwsze przesłuchania komisja zaplanowała na drugą połowę września.

Pierwsze posiedzenie powstałej niedawno komisji ma rozpocząć się o 11.00 i będzie zamknięte dla mediów. Członkowie komisji będą ustalać plan przesłuchań, dyskutować na temat osób, które zostaną stałymi ekspertami komisji, a także rozmawiać o tym, do jakich instytucji wystąpić o udostępnienie dokumentów związanych z aferą. O planach komisji na pierwsze posiedzenie mówiła jej przewodnicząca Małgorzata Wassermann: - W środę na pierwszym posiedzeniu będę przekonywała posłów, żebyśmy zwrócili się do wszystkich instytucji wymienionych w uchwale o powołaniu komisji śledczej, żeby wysłały wszystkie dokumenty, jakie mają w tej sprawie - wyjaśniła. Dodała, że prawdopodobnie materiałów będzie dużo: - Spodziewamy się, że będzie tego bardzo, bardzo dużo. Samych postępowań karnych i okołokarnych toczyło się kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt. Zobaczymy, jak szybko instytucje, ministerstwa czy prokuratura będą wysyłać dokumenty - cytuje Wassermann tvn24.pl.

Przewodnicząca została zapytana, czy przed komisją stanie ówczesny premier Donald Tusk. Wassermann przyznała, że skoro sprawa dotyczy tego, że piramida finansowa funkcjonowała w państwie, a ktoś w tym państwie rządził, to trzeba to zbadać: - Naturalnym jest, że zapytamy, jak szef panował nad podległymi mu instytucjami. A są takie instytucje, które nadzorował bezpośrednio, choćby na przykład ABW - powiedziała.

Wraz z przewodniczącą Małgorzatą Wassermann w komisji ds. afery Amber Gold będą pracować jej członkowie: Marek Suski, Joanna Kopcińska, Jarosław Krajewski i Stanisław Pięta z PiS,  Paweł Grabowski z Kukiz'15,  Krzysztof Brejza z PO, Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Andżelika Możdżanowska z PSL.

Zobacz: Gwiazdor "Studia Yayo", Ryszard Makowski jest PEWNY: W Smoleńsku był zamach

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: