WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka PRZERAŻAJĄCE skutki reformy edukacji. Nie wystarczy miejsc w liceach?

PRZERAŻAJĄCE skutki reformy edukacji. Nie wystarczy miejsc w liceach?

18.09.2016, godz. 10:52
Szkoła, klasa
foto: EAST NEWS

W piątek 16 września minister Anna Zalewska przedstawiła szczegóły reformy edukacji. Szefowa resortu edukacji zapowiedziała m.in. likwidację gimnazjów, powrót 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum. Zmiany dotkną oczywiście najbardziej uczniów i ich rodziców. Czego się spodziewać?

Z pewnością powinniśmy nastawić się na pewien niezapowiedziany efekt reformy edukacji... W 2019 r. do szkół średnich ruszą (jednocześnie!) ostatni rocznik starego gimnazjum i absolwenci nowej, 8-letniej podstawówki. Razem edukację w liceach i technikach zacznie ponad 720 tys. uczniów. To dwa razy więcej niż obecnie. Oznacza to oblężenie na listach kandydatów. Nie wszyscy dostaną się do wymarzonych szkół. Co więcej, połowa z nich będzie się uczyć rok dłużej od drugiej połowy - może to przełożyć się na dużo słabsze wyniki egzaminów. W konsekwencji, cztery lata później zacznie się tłok na uczelniach wyższych - będzie ok. 30 kandydatów na jedno miejsce.

Zalewska zapewniała, że proces zmiany systemu szkolnictwa w Polsce będzie się odbywać delikatnie, tak aby ani uczniowie, ani ich rodzice tego nie odczuli. Ale czy ktoś może im to obiecać? Dowiemy się za trzy lata.

Zobacz: REFORMA EDUKACJI PiS! Wraca 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: