WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Konkurs na prezesa TVP. Kurski o TVP: To co ŻRE trzeba utrzymać. RELACJA NA ŻYWO - WIDEO

Konkurs na prezesa TVP. Kurski o TVP: To co ŻRE trzeba utrzymać. RELACJA NA ŻYWO - WIDEO

07.10.2016, godz. 13:32
Jacek Kurski
foto: Super Express

W piątek ruszają przesłuchania w konkursie na stanowisko prezesa TVP. W walce o fotel prezesa Telewizji Polskiej stają cztery osoby: obecny szef TVP Jacek Kurski, dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarz Krzysztof Skowroński i dokumentalista Bogdan Czajkowski. Przesłuchania prowadzą członkowie Rady Mediów Narodowych. RELACJA z przesłuchań kandydatów w konkursie TVP na SE.pl.

Przesłuchania w konkursie na prezesa Telewizji Polskiej. W piątek przed obliczem członków Rady Mediów Narodowych zasiądą kandydaci na stanowisko prezesa TVP. Do ostatniego etapu konkursu, a tym samym do finału doszło czterech kandydatów: Jacek Kurski, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Bogdan Czajkowski i Krzysztof Skowroński. W czwartek wieczorem RMN zdecydowała, że nie uwzględni żadnego ze złożonych odwołań do decyzji RMN. Wśród nich znalazło się odwołanie Małgorzaty Raczyńskiej, która była jedną z głównych konkurentek Jacka Kurskiego. RELACJA z przesłuchania kandydatów w konkursie na prezesa Telewizji Polskiej.

14.30 Agnieszka Romaszewska jeszcze nie ochłonęła po przesłuchaniu przez Radę Mediów Narodowych, dlatego na Twitterze dopowiada to, o czym zapomniała:

14.17 A jakie są wrażenia Jacka Kurskiego po rozmowie z RMN? Kurski "na gorąco" udzielił wywiadu portalowi wpolityce.pl. Jak powiedział nie było łatwo, ale uważa, że wypadł dobrze: - Było ciężko, zostałem potraktowany rzeczywiście jak urzędujący prezes, do którego jest mnóstwo pytań i uwag czy pretensji. Wydaje mi się jednak, że na olbrzymią większość pytań odpowiedziałem kompetentnie i profesjonalnie. Uważam, że wypadłem dobrze.

13.50 Za nami przedstawienie dwojga kandydatów. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych zdecydował, że członkowie Rady udadzą się na przerwę, która potrwa do 15.15.

13.44 Czas na słowo końcowe Romaszewskiej. - Uważam, że TVP przez 25 lat podlegała dziwnym rzeczom, ale pozostała największą telewizją narodową w regionie. TVP służy polskiej racji stanu. Mam nadzieję, że niezależnie kto wygra, to żeby moi konkurenci uwzględnili pewne rozwiązania, które proponuję. I dodaje: - Jeśli chodzi o sport, to konkurencja wymiata.

13.40 Debata polityczna i społeczna dla wszystkich środowisk, to kolejne pytanie do Romaszewskiej. Jak ona by to rozwiązała? - To zależy od rzetelności dziennikarskiej.

13.34 Lichocka z zadowoleniem: - Z pasją odpowiada pani na pytania. I pyta, w czym Romaszewska byłaby lepsza od Jacka Kurskiego.

13.20 Podżorny chce się dowiedzieć czegoś o koncepcji ośrodków regionalnych jaką ma Romaszewska. Zdaniem kandydatki na szefa TVP, telewizja powinna zacząć produkować np. seriale dla młodzieży. Zapytana o formę zatrudnienia Romaszewska mówi, że chciałby żeby w TVP powinna więcej osób zatrudniać na etacie. Ale pewną liczbę pracowników trzeba zatrudniać na innych umowach.

13.18 Agnieszka Romaszewska: - Nie tylko Tomasz Lis jest osobowością telewizyjną.

13.15 Kandydatka podkreśla, że misyjność telewizji to nie tylko poważne programy, ale też seriale, teleturnieje, czy przekazywanie misyjności w programach informacyjnych.

13.10 Romaszewska ma kilka pomysłów na uszczelnienie abonamentu. M.in. to koncepcja, że zakładamy, iż każdy odbiorca posiada odbiornik, a jak nie ma to niech to zgłosi.

13.05 Romaszewska: - Płacę abonament- oświadcza. A tymczasem na Twitterze:

12.59 Romaszewska mówi o kanale anglojęzycznym w TVP, co jest możliwe.

12.50 Kandydatka mówi o kanibalizacji anten, i zaznacza, że ważne, by nie nakładały się programy na antenach TVP, a decydować o tym powinno biuro programowe. Romaszewska podkreśla, że TVP to nie tylko Jedynka i Dwójka, a trzeba patrzeć na całość Telewizji.

12.45 Agnieszka Romaszewska już przed komisją. Konkurentka Kurskiego mówi o produkcjach zewnętrznych i wewnętrznych TVP. Zdaniem Romaszewskiej to redaktor TVP powinien kontrolować produkcje zewnętrzne.

12.18 Czabański: - Cieszę się, że nasza sierpniowa decyzja pozwoliła się panu zahartować - to ostatnie słowa na przesłuchaniu Kurskiego. Teraz czas na przerwę. Po niej przed RMN zasiądzie Agnieszka Romaszewska, następnie  Krzysztof Skowroński oraz Bogdan Czajkowski, to kolejność wylosowana przez kandydatów.

12.08 Ostatnie 10 minut to czas dla Jacka Kurskiego. - Czuję się kompetentny do odbudowania misji TVP. Przeszedłem bardzo poważny tekst w wakacje. Musiałem przygotować skuteczną ramówkę na wrzesień. 2 sierpnia stanąłem w sytuacji, która była testem przywództwa i kompetencji, z garstką realnie pracujących przygotowałem ramówkę. I dałem radę - mówi prezes Kurski. - Udało mi się opanować sytuację - podkreśla Kurski. - Wyzwanie jakim jest kierowanie TVP to ukoronowanie moich pasji, dziennikarstwa i menadżera. Poznałem TV z różnych miejsc, a to ważne doświadczenie.

12.03 Braun pyta o zatrudnienie w TVP. Także Czabański zadaje podobne pytania na temat zatrudnienia:- Nigdy nie było moją intencją pozbywania się ludzi, którzy kochają TVP - odpowiada Kurski.

12.00 Podżorny pyta o ograniczenie "warszawocentryzmu" w TVP. Chodzi o medium, które będzie nadawało informacje także z innych miejsc.

11.58 Lichocka gorzko: - Najmłodsi nie mają co myśleć o Dobranocce...

11.56 Prezesowi Kurskiemu aż zaschło w gardle, ale po łyku wody Kurski dalej opowiada o planach TVP. Wspomina o serialu o "Żołnierzach Wyklętych", a zajawka serialu już została pokazana. Serial nie jest jeszcze produkowany. Natomiast jeśli chodzi o serial "Morowe Panny" to w okolicach marca ma być gotowy. Kurski ma też pomysł na serial familijny, który będzie emitowany na TVP 1 przed "Wiadomościami". Chciałby też, żeby "Rodzinka.pl" przeszła do TVP 1.

11.55 Kurski tłumaczy, że jeśli chodzi o dzieci, to powołał panią Karnowską jako pełnomocnika ds. telewizji edukacyjnej i młodzieży. Co odniosło sukces, a poziom oglądalności TVP ABC wzrósł. Na razie są pomysły, a co do seriali to serial o Jagiellonach jest procedowany i prezes ma nadzieję, że będzie zrealizowany.

11.50 Przed nami ostatni blok rozmowy z Kurskim, członkowie RMN będą mogli coś od siebie dodać. Jako pierwsza dopowiada Lichocka.  Zada Kurskiemu pytanie od użytkowników Twittera. Pytanie brzmi: - Co z ofertą programową dla dzieci na głównych antenatach TVP,  jak wygląda kwestia seriali zapowiadanych przez prezesa. Czy któryś jest już w produkcji.

11.47 Dobrą decyzją zdaniem Kurskiego było wyemitowanie pierwszych odcinków nowego sezonu "Barw Szczęścia" już pod koniec wakacji. - To co żre trzeba utrzymać - podkreśla Kurski.

11.43 Czabański: - Jestem zaniepokojony, gdy oglądam nowe propozycje, które niestety nie spełniają oczekiwań, a stare się sprawdzają. A sam pan mówił, że sprawa pozycji na rynku medialnym TVP rozegra się w sferze konkurencji programowej z innymi stacjami. - Panie przewodniczący przed panem nie siedzi św. Mikołaj a prezes. - A widzi pan, jak się łatwo pomylić.  Tak się czasem zdaje, że pan prezenty będzie rozdawał, ale w przyszłości, a teraz - zgryźliwie odpowiada Czabański. Kurski odpowiada, że trzeba podtrzymywać formaty, które "żrą", a jednocześnie rozwijać system pozwalający rozwijać produkcję wewnętrzną.

11.38 Pytania od szefa RMN, Krzysztofa Czabańskiego. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych pyta o działania jakie podjął Kurski, by naprawić TVP od środka, które zapowiadał na początku swoich rządów.

11.35 Tymczasem kolejni kandydaci już czekają na swoje przesłuchanie: - Przesłuchania w sali imienia Zofii Moraczewskiej.  Dobra koleżanka mojej prababki... - napisała na Twitterze Agnieszka Romaszewska-Guzy.

11.30 Kurski o wpływach reklamy: - Rynek sam nie dawał wiary w spadek oglądalności TVP. Kurski wspomina też o zamieszaniu z jego odwołaniem.

11.21 Lichocka ma jeszcze ochotę na zadawanie pytań, ale teraz czas na Juliusza Brauna. Chce on zadań wszystkie pytania na raz, ze względu na "epickość" wypowiedzi prezesa TVP. Pytania: chce też wiedzieć dlaczego odwołał także dyrektorów, których sam powołał, i czym się kieruje. Pada też pytanie o Festiwal w Gdyni.

11.20 Formatami łączącymi komercję z misyjnością zdaniem Kurskiego są: "Hit, hit, hura", ale: "Mecze Legii w LM zmniejszają mu oglądalność"; "Kochanie, ratujmy nasze dzieci" oraz "Bake off, ale ciacho".

11.15 Lichocka chce wiedzieć, który z programów odniósł sukces i jest lokomotywą do ciągnięcia misyjności TVP. - Telewizja wymaga spokoju i czasu - broni się Kurski i mówi, że Lichocka wcale gonie słucha. W rozmowę włączył się Krzysztof Czabański, który prosi, by Kurski mniej epicko odpowiadał na pytania. A posłanka PiS nie daje za wygraną, chce konkretów i pyta, który nowy format Kurskiego ma szanse stać się hitem.

11.10 Lichocka nie daje czasu na oddech Kurskiemu, chce wiedzieć, który z programów "zaiskrzył". Posłanka pyta wprost, co spowodowało, że teatr telewizji został przesunięty na późną godzinę, a jego miejsce zajął program rozrywkowy, który nie jest rewelacją. Kurski mówi: - Pani mi przerywa. - Takie są zasady przesłuchań - dodaje Czabański.

11.06 Joanna Lichocka pyta, co do tej pory Kurski zrobił w sprawie umów śmieciowych. I chce wiedzieć, ile osób skorzystało z tego. Chce też wiedzieć, jakie przedsięwzięcia kulturalne udało się mu zrealizować przez 9 miesięcy rządów Kurskiego. - Inwestycje w TVP Kultura, nowy dyrektor ceniony przez ludzi kultury - odpowiada Kurski.

11.05 Mimo, że czasu na zadawanie pytań coraz mniej, Podżorny chce wiedzieć, jaki jest pomysł Kurskiego na dysproporcje w zarobkach pracowników. - Dobra zmiana doprowadzi do zmian w rynkach umów - zapewnia Kurski. - Chcę likwidować umowy śmieciowe w TV, chcę dać pełne etaty zatrudnienia - deklaruje.

10.55 A co z ośrodkami regionalnymi? Zdaniem Jacka Kurskiego ośrodki regionalne trzeba wyrwać z marazmu, a ośrodki te umierają. Prezes Kurski przypomina, że głowny program informacyjny regionalny jest bardzo ważny. Zaznacza, że przygotowane zostały specjalne spoty, które będą reklamować ośrodki lokalne po Teleexpressie na TVP 1.

10.48 Następne pytania zadaje Grzegorz Podżorny: - Czy TVP może być wzorem dla komercyjnych stacji? - Luka technologiczna wymaga lat, ale mamy plan działania - mówi Kurski.

10.45 Kolejne pytanie: Co TVP ma robić, żeby uświadomić Polakom, że jest fundamentem właściwego funkcjonowania społeczeństwa? Odpowiedź Kurskiego: muszą być gale etc. - Jako Polak podjąłem decyzję, by transmitować mszę z okazji 1050-lecia chrztu Polski, choć dyrektor reklamy mówił mi, że to przyniesie straty.

10.43 Największym sukcesem Kurskiego jest przestanie traktowania TVP jako "przystawki" do produkcji zewnętrznej.

10.40 Kurski podkreśla, że poprzednicy kupowali formaty zewnętrzne, ale nie dbali o to, by prawa przechodziły na TVP, tak jak np. format "M jak miłość". Inaczej jest teraz, jako przykład prezes Kurski mówi o programie "Hit, hit, hura".

10.39 Czas na pytania z Rady. Jako pierwsza blok pytań rozpoczyna Elżbieta Kruk, posłanka pyta o to, co zdaniem Kurskiego jest jego najważniejszym osiągnięciem w przywracaniu Polakom TV.

10.38 Przypomnijmy, jak wyglądają przesłuchania: najpierw krótkie zaprezentowanie kandydatury przez kandydata, później będą pytania od członków Rady Mediów Narodowych, a na końcu podsumowanie prezentacji.

10.35 Jacek Kurski mówi o rozwoju Telewizji Polskiej poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik.

10.33 A to to wygląda na zdjęciach:

10.27 Kurski wylicza czynniki, które jako prezes zastał w TVP, m.in.: katastrofalny stan kas - od tego czasu, gdy Tusk wezwał do niepłacenia abonamentu; zafałszowany budżet.

10.25 Relacja wróciła. Kurski opowiada o Światowych Dniach Młodzieży i Igrzyskach Olimpijskich, które to wydarzenia były wyzwaniem dla TVP, ale i sukcesem. Równie ważne dla TVP były Igrzyska Paraolimpijskie: - To były niezwykłe przeżycia. Za mojej prezesury TVP przywraca misję i zaspokaja potrzeby Polaków.

10.10 Szef komisji zdecydował się spełnić prośbę Kurskiego i zarządził krótką przerwę. Teraz członkowie naradzą się, czy przychylić się do żądań Kurskiego, by zrezygnować z transmisji.

10.00 Kurski wzywa Radę do tego, by zastanowiła się, czy relacja z przesłuchania w Internecie daje równość szans: -  Ideą, która przyświeca Radzie Mediów Narodowych jest równość wszystkich kandydatów. Zaproponowana formuła prowadzi do tego, że moi konkurenci słyszą teraz moje propozycje. Ponadto usłyszą pytania, które zostaną im powtórzone. To narusza równość szans - powiedział. Zdaniem Kurskiego jego konkurenci w walce o fotel prezesa TVP będą mogli śledzić jego odpowiedzi, słuchać jego propozycji. A to jego zdaniem nie jest właściwe. Czabański nie widzi słuszności tych zastrzeżeń. Jego zdaniem przesłuchania muszą być transparentne.

Zobacz: Abp Hoser o GEJOWSKIM lobby w Kościele

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: