WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka PSL chce nowe święto państwowe! [Zobacz kiedy i z jakiej okazji]

PSL chce nowe święto państwowe! [Zobacz kiedy i z jakiej okazji]

09.05.2017, godz. 12:22
Flaga polska
foto: Super Express

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie nowego święta państwowego, które obchodzilibyśmy 12 lipca każdego roku. Ludowcy chcą uhonorować bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w hołdzie mieszkańcom wsi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich oraz za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu miałby się odbywać 12 lipca. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ to rocznica pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL podkreślili, że w okresie II wojny światowej polska wieś odegrała "trudną do przecenienia rolę". Jak można przeczytać: -  We wrześniu 1939 r. jej mieszkańcy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Wieś była oparciem dla pierwszego partyzanckiego ugrupowania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego 'Hubala'. W odwecie za pomoc udzieloną 'hubalczykom' oddziały niemieckie dopuściły się licznych zbrodni na ludności cywilnej.

Politycy PSL podkreślają, że propozycja nie pociąga za sobą żadnych skutków finansowych dla budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowe inicjatywy PSL (również godzinę krótszy dzień pracy w środy, co sprzyjać miałoby rodzinie) skomentował internauta:

 

 

Zobacz także: Stanowisko ambasadora za "Odę do Kaczyńskiego"?

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: