WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Publiczne szpitale będą płatne! Wiemy, ile mogą płacić pacjenci

Publiczne szpitale będą płatne! Wiemy, ile mogą płacić pacjenci

16.06.2017, godz. 02:00
Konstanty Radziwiłł
Konstanty Radziwiłł foto: EAST NEWS

Minister zdrowia chce, by publiczne placówki zdrowia mogły leczyć za pieniądze! Zdaniem Konstantego Radziwiłła (59 l.) pieniądze od pacjentów mają pomóc zadłużonym szpitalom, a chorzy szybciej dostaną się na leczenie. Tyle tylko że większość polskich pacjentów nie jest tak bogata, by płacić za leczenie.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej został skierowany do konsultacji publicznych. Przewiduje on, że ok. 1800 szpitali i przychodni, które dziś leczą tylko za pieniądze z NFZ, będą mogły pobierać opłaty od pacjentów. Urzędnicy ministra Radziwiłła policzyli, że w ten sposób szpitale zarobią rocznie nawet 2 mld zł! Dla publicznych placówek, które mają ok. 11 mld długów, jest to potężny zastrzyk pieniędzy. Dyrektorzy zdobędą pieniądze na podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, które obiecał im minister, ale nie dał pieniędzy. Problem jednak spadnie na pacjentów. Niewielu przecież chorych stać będzie, by zapłacić około 2 tys. zł za usunięcie żylaków nogi, 4,5 tys. zł za operację tarczycy bądź 450 zł za kolonoskopię. Biedniejsi będą więc czekali w kolejkach jeszcze dłużej niż teraz. Przecież ci, którzy zapłacą, nie będą chcieli czekać miesiącami na operację. - "Komercyjni" będą wypychać z kolejek tych, którzy leczą się na NFZ. Może dojść do takich patologii - mówi nam poseł Andrzej Sośnierz (65 l.), były prezes NFZ. W specjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że usługi komercyjne "w żaden sposób nie ograniczą uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń".

A jeszcze do niedawna wydawało się, że na takie rozwiązanie nie ma szans. - Ochrona zdrowia nie jest po to, żeby dobrze sobie radzić; szpital jest po to, by pacjenci czuli się bezpieczni, a nie, żeby przynosił zyski - mówił Konstanty Radziwiłł jako prezes Naczelnej Izby Lekarskiej...

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: