WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Radny PiS ma nowe zadanie dla Obrony Terytorialnej Macierewicza. Mają zabijać?

Radny PiS ma nowe zadanie dla Obrony Terytorialnej Macierewicza. Mają zabijać?

04.07.2017, godz. 11:02
Obrona Terytorialna
foto: EAST NEWS

Oddziały Obrony Terytorialnej zostaną uzbrojone i zaczną strzelać do zwierzyny? To pomysł radnego PiS, który w tej sprawie napisał list do premier Beaty Szydło, szefa MON oraz ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jaką odpowiedzieć usłyszał?

Radny PiS z Białej Podlaskiej, Marian Tomkiewicz, zaproponował, aby odstrzałem dzików na Lubelszczyźnie i Podlasiu zajęli się członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej. Samorządowiec wysłał w tej sprawie oficjalny list do premier Beaty Szydło, szefa MON i ministra rolnictwa. Jego zdaniem to jedyny sposób na walkę z wirusem ASF (Afrykański Pomór Świń), który jest przenoszony m.in. właśnie przez dziki.

- W rejonie jest ogromny problem z zarażonymi dzikami, których jest bardzo dużo. Jeżeli martwy z powodu wirusa dzik zostanie znaleziony w pobliżu gospodarstwa, w którym hodowane są świnie, zwierzęta muszą zostać wybite - wyjaśnił Tomkowicz w rozmowie z polsatnews.pl.

Radny dodał, że koła łowieckie działające w jego regionie nie są w stanie poradzić sobie z problemem zarażonych zwierząt przy obecnych przepisach, które wymagają, aby każdy pozyskany dzik był trzymany w chłodni, a następnie badany. Stąd też jego zdaniem najlepiej z eliminacją dzików poradziłyby sobie oddziały Obrony Terytorialnej powołanej przez Macierewicza.

- Proponuję powołanie Grupy Zadaniowej przy Prezesie Rady Ministrów ds. Eliminacji Populacji Dzików w powiatach zapowietrzonych. Do tego zadania powinny zostać użyte Wojska Obrony Terytorialnej, zabite dziki powinny być utylizowane lub palone, bez kosztownych badań, w wyznaczonych do tego miejscach - wypowiedź Tomkowicza przytacza polsatnews.pl. Radny wskazał, że podobne rozwiązania zostały wprowadzone na Białorusi, gdzie to właśnie wojsko pomaga w odstrzale zarażonych zwierząt. Tomkiewicz przyznał jednocześnie, że jego pomysł na wykorzystanie Obrony Terytorialnej do zabijania dzików jest trochę prowokacyjny - wszystko po to, by zwrócić uwagę rządzących na problem z jakim zmagają się rolnicy.

Oddziały Obrony Terytorialnej będą zabijać dziki?

Ministerstwo Obrony Narodowej zabrało głos w sprawie pomysłu odstrzału dzików przez Obronę Terytorialną. Okazuje się, że prośba radnego nie zostanie zrealizowana.

- Uprzejmie informujemy, że Wojska Obrony Terytorialnej nie są organem właściwym do realizacji zadań w zakresie eliminacji populacji dzików - komentarz MON przytoczył portal gazeta.pl.

ZOBACZ: Co to jest WOT? Sprawdź, ile zarobisz w nowej formacji

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: