WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Ratunek dla 5 milionów Polaków? Polisolokaty w prokuraturze

Ratunek dla 5 milionów Polaków? Polisolokaty w prokuraturze

09.06.2017, godz. 13:26
prokuratura okręgowa w warszawie
foto: EAST NEWS

Blisko pięć milionów osób ulokowało oszczędności w tzw. polisolokatach. Nadal są trudności z ich odzyskaniem a ubezpieczyciele pobierają opłaty likwidacyjne. Jak ustalił „Super Express”, w sprawie poszkodowanych osób właśnie wpłynęło zawiadomienie do prokuratury.

Stowarzyszenie "Przywiązani do Polisy" już po raz drugi prowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną i doradza jak odzyskać oszczędności, oferując darmowe porady prawników. W ostatnich latach towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcały do lokowania oszczędności w polisach ufk. Polisolokaty okazały się pułapką bez wyjścia. Jednym z głównych problemów wskazywanych przez Rzecznika Finansowego są tzw. opłaty likwidacyjne - gdy klient chciał wycofać pieniądze, musiał liczyć się z tym, że straci nawet 90-100 procent zgromadzonych oszczędności. To nie wszystko. Skomplikowane umowy z niejasnymi zapisami dotyczącymi  inwestowania, pozwalały ubezpieczycielom manipulować wartością wyceny jednostek funduszy inwestycyjnych zakupionych za pieniądze klientów. Straty na kapitale mogą być ogromne w skrajnych przypadkach sięgają połowy zainwestowanych pieniędzy.

Piotr Sułek ze Stowarzyszenia "Przywiązani do Polisy" przekonuje, że klienci, którzy czują się poszkodowani, powinni upomnieć się o zabrane oszczędności. - Polskie sądy wielokrotnie orzekały, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w umowach niedozwolone zapisy. Wielokrotnie stwierdzały też, że sprzedaż tzw. polisolokat była prowadzona nierzetelnie, a klientów nie informowano wyczerpująco o ryzyku inwestycyjnym – mówi „Super Expressowi” Piotr Sułek.

Najbardziej poszkodowani są posiadacze takich polis jak Pareto i Libra towarzystwa Europa oraz Open Life. –Spadek wartości jednostek funduszy sięgał nawet 80%. Kto posiada polisy w Europie lub Open Life powinien się z nami jak najszybciej skontaktować. Duża grupa osób nawet nie wie, że posiada toksyczną polisę inwestycyjną, umowy podpisywali często w Getin Banku lub Idea Banku z przekonaniem, że zakładają lokatę bankową - wyjaśnia Piotr Sułek.

Stowarzyszenie "Przywiązani do Polisy" skierowało do prokuratury zawiadomienia ws. poliso lokat towarzystwa Europa, powstał też zespół ds. afery polis ufk przy ministerstwie sprawiedliwości. Jednak podobnie jak w sprawie Amber Gold prokuratorskie śledztwo nie ma wpływu na odzyskanie oszczędności. Posiadaczom polis ufk pozostaje upomnieć się o zwrot pieniędzy a gdy to nie przyniesie skutku wystąpić na drogę sądową. Stowarzyszenie zaprasza do kontaktu i współpracy poszkodowanych oraz sympatyków tego obywatelskiego przedsięwzięcia.

Do 15 września prawnicy Stowarzyszenia będą udzielać darmowych porad telefonicznych od poniedziałku do czwartku w godzinach 11 – 17 pod numerami 721 565 623, 665 854 410, 665 854 730, 665 851 314

Zobacz także: Taśmy ks. Kazimierza Sowy! NOWE nagrania z "Sowa i przyjaciele"!

autor: Bartosz Kacperski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: