WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Reforma EDUKACJI. Minister Zalewska posłucha Polaków? SONDAŻ dla SE.pl i NOWA TV

Reforma EDUKACJI. Minister Zalewska posłucha Polaków? SONDAŻ dla SE.pl i NOWA TV

28.11.2016, godz. 14:58
Anna Zalewska o maturach
Minsiter edukacji Anna Zalewska foto: EAST NEWS

Minister edukacji Anna Zalewska podjęła decyzję - będzie reforma edukacji. A to oznacza, że gimnazja zostaną wygaszone, a 8-letnia podstawówka będzie przywrócona. A co na to Polacy? Na zlecenie SE.pl i NOWA TV Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy reforma edukacji nie powinna zostać odłożona w czasie. Wyniki nie pozostawiają złudzeń, szybka reforma minister Zalewskiej to nie jest dobry pomysł.

Szefora ministerstwa edukacji już kilka miesięcy temu zdecydowała, że szkoły czeka wielka reforma. Zlikwidowane mają zostać gimnazja, które w polskim systemie edukacji są już od kilkunastu lat. Reforma ma przywrócić 8-klasową podstawówkę i 4-letnie licea. Część nauczycieli drży o swoje miejsca pracy, rodzice alarmują, że to kolejny stres dla ich dzieci, Związek Nauczycielstwa Polskiego grzmi o chaosie jaki zafunduje szkołom PiS. Opozycja wytyka zaś, że reforma edukacji jest przygotowywana zbyt szybko, bez zastanowienia, na kolanie. Minister Anna Zalewska tłumaczy, że nie ma powodów do zmartwień, a reforma edukacji przyniesie same pozytywne efekty: - Ta reforma, oprócz podniesienia jakości, będzie premiowała małe szkoły. Tam będą dodatkowe pieniądze - mówiła w najnowszym wywiadzie dla RMF FM minister edukacji. A co o reformie edukacji sądzą Polacy?

Instytut Badań Pollster przeprowadził dla SE.pl i NOWA TV sondaż, w którym zapytał o planowane zmiany w szkołach. Na pytanie: Czy jesteś za przesunięciem przynajmniej o rok reformy edukacji, m.in. likwidującej gimnazja? Okazuje się, że Polacy są za tym, by reformę edukacji przesunąć w czasie, przynajmniej o rok. TAK w sondażu odpowiedziała niemal połowa badanych - 48 proc., 31 proc. NIE chce przesuwania reformy, a 21 proc. NIE MA ZDANIA.


Zdaniem politologa prof. Antoniego Dudka reforma edukacji wprowadza chaos, więc ludzie obawiają się o swoje dzieci, dlatego są za tym, by reformę przesunięto: - Nie dziwię się, że prawie połowa Polaków chce przesunięcia reformy edukacji. Sam jestem ojcem dziecka, które jest w piątej klasie szkoły podstawowej i przeraża mnie jaki chaos towarzyszy tym zmianom. Niestaranność, nieprzygotowanie i wielki niepokój co dalej  w taki sposób można opisać to, co z tą reformą robi partia rządząca – tłumaczy politolog "Super Expressowi".

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 23-24.11.2016 roku na próbie 1038 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Szokujący sondaż: 84 proc Polaków nie odczuło "dobrej zmiany"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: