WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Rocznica Sierpnia'80. Kaczyński: Nie żyjemy w Polsce naszych marzeń [RELACJA]

Rocznica Sierpnia'80. Kaczyński: Nie żyjemy w Polsce naszych marzeń [RELACJA]

31.08.2016, godz. 17:26
LECH WAŁĘSA
LECH WAŁĘSA foto: EAST NEWS

Główne obchody 36. rocznicy Sierpnia'80 odbędą się w Gdańsku. Na oficjalnych uroczystościach nie zabraknie prezydetna Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Nie będzie zaś legendarnego przywódcy Solidarności, który już rano pojawił się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w towarzystwie działaczy KOD i lidera Po Grzegorza Schetyny. O 14.00 zaczęły się uroczystości oficjalne.

Wałęsa już kilka dni temu ogłosił, że na oficjalnych obchodach porozumień sierpniowych się nie pojawi. Były prezydent obchodzi rocznicę po swojemu. W towarzystwie Grzegorza Schetyny, Tomasza Siemoniaka oraz Sławomira Neumanna i pod sztandarem Komitetu Obrony Demokracji złożył kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Jak mówił nie odpowiada mu to, co robi obecna władza: - Z tym, co się dziś dzieje, się nie zgadzam, nie o taką demokrację walczyłem. Musimy interweniować, tego wymaga od nas historia. Trzeba poprawić to, co jest - grzmiał Wałęsa. Podkreślił, że nie może pozwolić na to, by łamano prawo:- Nie będę autoryzował ludzi, którzy łamią prawo i prowadzą do wojny domowej. Autoryzacji dokonało społeczeństwo 25.10.15. (...) Łamie się konstytucję, mój autorytet - żalił się zatroskany o losy kraju. I dodał, że on będzie się modlił o nawrócenie Polaków, by zrozumieli i zobaczyli, co robią rządzący. Sam przyznał, że jako chrześcijanin i osoba wierząca, będzie się o to modlił.

Wsparcie Wałęsie dała Po, jej lider Grzegorz Schetyna mówił: - Jesteśmy tutaj jako delegacja PO. Jesteśmy z prezydentem Lechem Wałęsą - bez niego nie byłoby wolności w Polsce i za to dziękujemy. Stocznia Gdańska, to symboliczne miejsce. Potrzeba szacunku do symboli, szacunku do Lecha Wałęsy dlatego będziemy tutaj co roku.

Relacja z uroczystości:

18:19 A jednak!:

 

 

17:26 Prezydent Duda podkreślił zasługi Wałęsy:

 

 

17:00 Przy okazji obchodów w Gdańsku zanotowano jeszcze jedną, dość istotną zmianę:

 

 

16:45 Tymczasem:

 

 

16:10 Na uroczystościach nie ma Jarosława Kaczyńskiego, ale przesłał on list, który odczytano. Jak napisał prezes PiS: - Podpisanie Porozumień Sierpniowych Kaczyński byłp jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie i precedensowym w Europie. W ciągu kilku miesięcy w szeregi związku wstąpiło prawie 10 mln. Polaków. Mój śp. brat Leszek odbywał w związku nieporównywalnie większą rolę niż ja, ale ten niepowtarzalny czas nas obu w dużej mierze uformował. Mógłbym powiedzieć, że jedno takie lato mieliśmy w życiu (...) Co stało się z ideowym dziedzictwem sierpnia? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie żyjemy w Polsce naszych marzeń, bo etos Solidarności uległ doktrynom postkomunizmu i neoliberalizmu. Stąd dzisiejsza Rzeczpospolita jest dla wielu ludzi Solidarności państwem zawiedzionych nadziei, rozbitych szklanych domów, zdradzonych ideałów. Staramy się to zmienić. Rząd PiS realizuje to, co swego czasu nazwaliśmy programem Polski solidarnej.  Na koniec przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: - Porozumienia sierpniowe miały różne wymiary, ale ten związany z godnością pracowniczą miał znaczenie bardzo wielkie i nikt, kto tego nie bierze pod uwagę, nie może uważać się za spadkobiercę tamtej tradycji.

15:45 Obecny na uroczystościach prezydent, Andrzej Duda powiedział w swoim przemówienie: - Dla mnie "Solidarność" to wielka legenda dążenia do wolności. Młodzież zawdzięcza wiele działaczom "S", w tym także Lechowi Wałęsie. Chylę czoła przed wszystkimi bohaterami czasów walki o wolną Polskę. Siła pragnienia wolności była tak ogromna, że pozwoliła ludziom przetrwać stan wojenny i prześladowania (...) Proszę związki o czas i wyrozumiałość, zobowiązania wyborcze składa się na całą kadencję. Po 36 latach jest próba ofensywnego zrealizowania robotniczych postulatów. Uwierzcie mi i rządowi. Dodał, że dla niego "walka opozycji była walką o to, by móc czytać takie książki jakie chciał, że w telewizji będzie się mówić prawdę i że nie trzeba będzie stać w kolejce po szynkę na święta".

14.50 Przewodniczący Solidarności Piotr Duda wspomina nieobecnego Lecha Wałęsę: - Przykro mi, że nie ma tu dziś pierwszego przewodniczącego Lecha Wałęsy, ale jest pan marszałek, Jurek Borowczak.

14.30 W Gdańsku obecna jest premier Beata Szydło:

Oficjalne obchody 36. rocznicy porozumień sierpniowych z władzami państwowymi rozpoczną się o 14.00. PLAN UROCZYSTOŚCI

godz. 14.00 Uroczystość 36-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych (Sala BHP Stoczni Gdańskie). Planowane wystąpienie Prezydenta RP.

godz. 16.00 Złożenie kwiatów przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

godz. 17.00 Udział Prezydenta RP we Mszy Świętej (Bazylika św. Brygidy)

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: