WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rodziny smoleńskie NIE CHCĄ ekshumacji: "Okrutny akt"

Rodziny smoleńskie NIE CHCĄ ekshumacji: "Okrutny akt"

24.10.2016, godz. 09:39
ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej 1
foto:

Ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej podpisało się pod listem otwartym, w którym apelują o to, aby powstrzymać się od zapowiadanych ekshumacji ich bliskich. Jak napisali: - Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu. Wśród podpisów widać nazwiska członków rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.

 

 

Jak napisano w liście: - 10 kwietnia 2010 roku straciliśmy naszych Bliskich: dzieci, rodziców, rodzeństwo, współmałżonków. Wtedy przez wiele dni i tygodni odczuwaliśmy niewyobrażalne wsparcie nie tylko ze strony rodzin, ale i wielu osób, przejętych naszą żałobą i spieszących nam z bezpośrednią pomocą, a także symbolicznym współczuciem. Naszych Ukochanych odprowadzały na miejsce wiecznego spoczynku rodziny i przyjaciele, ale także tysiące nieznajomych, swoją obecnością oddawali hołd tym, którzy zginęli, a dla nas byli ulgą w żałobie.

Następnie kontynuowano: - Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią. My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia. Dzisiaj staje się ono faktem.

Całość kończy dramatyczny apel: - Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem! Apelujemy do ludzi władzy: nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca! Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc!

Przypomnijmy: w czerwcu Prokuratura Krajowa ogłosiła konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Od kilku dni rodziny ofiar katastrofy otrzymują kilkunastostronicowe, jednobrzmiące pisma od prokuratury z podaniem m.in. motywów ekshumacji ich bliskich i danymi zespołu biegłych, także z zagranicy, którzy będą prowadzili badania. Doręcza je im Żandarmeria Wojskowa. PK uważa, że należy ekshumować ciała ofiar, aby jeszcze raz, lepiej przeprowadzić sekcje zwłok.

Zobacz także: Tusk wiedział o Amber Gold? Małgorzata Wassermann zdradza pytania komisji śledczej
Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: