WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rodziny smoleńskie walczą o miliony!

Rodziny smoleńskie walczą o miliony!

09.09.2016, godz. 04:00
Rodziny smoleńskie walczą o miliony
foto:

Od kilkuset tysięcy do nawet dwóch milionów zł odszkodowania żądają rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej za straty poniesione w związku z tragedią - podaje OKO.press. Wypłat domagają się od Ministerstwa Obrony Narodowej, które prowadzi rozmowy ugodowe z 53 rodzinami smoleńskimi. Wdowa po wiceministrze kultury Magdalena Merta chce 2 mln zł, a Zuzanna Kurtyka (55 l.) - 1 mln złotych.

Jak ustalił OKO.press, wczoraj doszło do ugody MON z rodziną zmarłej w katastrofie smoleńskiej senator PiS Janiny Fetlińskiej (+58 l.). Bliscy dostali łącznie 400 tys. zł zadośćuczynienia za poniesione straty emocjonalne, ból i cierpienie. - Od grudnia 2015 r. do końca lipca br. z wnioskami do Ministra Obrony Narodowej o przyznanie świadczeń odszkodowawczych w związku z utratą najbliższego członka rodziny wystąpiły 53 rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Natomiast w latach poprzednich, do grudnia 2015 r. ugody zawarte zostały z członkami 83 rodzin - czytamy na OKO.press. - Wciąż czuję ogromny ból po stracie męża. Jeśli chodzi o odszkodowanie, od pięciu lat toczę boje w tej sprawie i jak na razie nic. Państwo powinno działać zgodnie z procedurami. Mam nadzieję, że pod władzą PiS wreszcie zakończy się ten temat - mówi Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie IPN Januszu Kurtyce (+50 l.), który zginął w katastrofie smoleńskiej. Kurtyka domaga się 1 mln złotych od Skarbu Państwa, a jej syn Krzysztof - 450 tys. zł. Osobą, która do dziś ogromnie przeżywa tragedię smoleńską, jest także Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie (+45 l.). Domaga się ona 2 mln zł od Skarbu Państwa - podaje OKO.press.

Przypomnijmy, że w 2011 r. Skarb Państwa wypłacił już 270 osobom związanym z ofiarami katastrofy smoleńskiej po 250 tys. zł. W sumie państwo przeznaczyło na odszkodowania i rekompensaty dla rodzin smoleńskich 67,5 mln zł. Pieniądze w ramach zadośćuczynienia, jak podał portal oko.press., otrzymali już m.in. Jerzy Momontowicz - brat Bożeny Momontowicz-Łojek (+73 l.), która była prezesem Polskiej Fundacji Katyńskiej (150 tys. zł) oraz Małgorzata Biernacka-Posadzka - siostra Izabeli Tomaszewskiej (+55 l.), szefowej protokołu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (120 tys. zł).

Zobacz: AWANTURA na seansie "Smoleńska". O mały włos nie doszło do bijatyki

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: