WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rusza konkurs na stanowisko prezesa TVP! ZNAMY SZCZEGÓŁY!

Rusza konkurs na stanowisko prezesa TVP! ZNAMY SZCZEGÓŁY!

22.08.2016, godz. 12:02
TVP, telewizja polska
foto: AKPA

Portal wirtualnemedia.pl dotarł do projektu regulaminu, na podstawie którego Rada Mediów Narodowych przeprowadzi konkurs na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Zapisano w nim m.in., że kandydaci nie muszą mieć stażu na stanowiskach kierowniczych, za to muszą mieć wyższe wykształcenie i kompetencje w telewizji. Rozmowy kwalifikacyjne będą transmitowane, kandydaci będą mogli zgłaszać się do połowy września.

 

 

Pomimo doniesień prasowych, że w regulaminie konkursu będzie wymagany 2-letni staż kierowniczy (co miało eliminować kandydaturę Jacka Kurskiego), to jednak ostatecznie zapis taki nie znalazł się tam. Jak w rozmowie z PAP mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN, zarówno on jak i Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (wszyscy z PiS) byli przeciwko temu zapisowi, w przeciwieństwie do Juliusza Brauna (PO) i Grzegorza Podżornego (Kukiz'15). Według nich takie kryterium wyeliminowałoby z konkursu wiele wartościowych osób, które przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL nie miały szans na pracę w mediach publicznych.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat? Powinien posiadać: wyższe wykształcenie, kompetencje w radiofonii lub telewizji oraz kryteria standardowe przy rekrutacjach do pracy w sektorze państwowym, m.in. niekaralność (za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe), pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie w pełni z praw publicznych.

Ogłoszenie o konkursie ma zostać zamieszczone w co najmniej dwóch ogólnopolskich dziennikach oraz Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Sejmu na co najmniej 14 dni przed terminem składania zgłoszeń. Ten termin wstępnie zaplanowano na 15 września.

Określono, że zgłoszenie kandydata powinno zawierać: oświadczenie o wyrażaniu zgody na udział w konkursie, CV, list motywacyjny, kopie dyplomów ukończenia studiów wyższych oraz kursów i szkoleń, informacje o nagrodach, wyróżnieniach lub publikacjach, kopie świadectw pracy lub stosownych dokumentów potwierdzających spełnienie warunków, oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych i posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, oświadczenie o niepodleganiu ograniczeniom lub zakazom pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach handlowych lub w Telewizji Polskiej.

Czy takie wymagania nie są za niskie i sprawią, że pojawi się nadmiar kandydatur? Czabański uważa, że nie i jak tłumaczy: - Wymogi wcale nie są takie niskie. Po pierwsze: wyższe wykształcenie, więc na przykład Aleksander Kwaśniewski nie mógłby startować w tym konkursie. Po drugie: kompetencje w zakresie radiofonii lub telewizji, co wynika z ustawy o radiofonii i telewizji. Na drugim etapie kandydatury będą oceniane pod względem merytorycznym, co może być może spowodować decyzje Rady o niedopuszczeniu wszystkich do etapu trzeciego. Zresztą po to są te etapy, żeby trochę ich odsiewać.

 

 

Następnie RMN wskaże, z którymi kandydatami spotka się na rozmowach kwalifikacyjnych. Rozmowy te będą transmitowane w podobny sposób jak obrady parlamentu, żeby zapewnić jak największą transparentność (choć można będzie wyłączyć część rozmowy dotyczącą tajemnic spółki). Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim wiedzy kandydatów z zakresu zarządzania, mediów elektronicznych oraz realizacji interesu publicznego w mediach, a także wiedzy ogólnej z kultury i zagadnień życia społecznego i gospodarczego oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata. W przypadku dotychczasowych prezesów lub członków zarządu TVP, Rada oceni też ich pracę na tych stanowiskach.

Regulamin zakłada również, że jeśli kandydat wybrany przez Radę na prezesa TVP nie zgodzi się pełnić tej funkcji, Rada może złożyć ofertę powołania drugiemu najwyżej ocenionemu kandydatowi. Dodatkowo może ona w każdym momencie zakończyć postępowanie kwalifikacyjne bez wyłonienia kandydatów, przy czym musi podać przyczynę.

Zobacz także: Europoseł PiS ponownie NEGATYWNIE zaskakuje SWOJĄ PARTIĘ

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: