WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ruszyło śledztwo za brak sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Ruszyło śledztwo za brak sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

29.10.2016, godz. 20:08
Katastrofa smoleńska - samolot z ciałami
Kilka dni po tragedii, do Polski w trumnach zaczęły trafiać ciała ofiar katastrofy smoleńskiej. foto: EAST NEWS

Rzecznik Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik przyznała na antenie RMF FM, że ruszyło śledztwo w sprawie niezlecenia przez polską prokuraturę sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak mówiła: - Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym prokuratorów.

 

Śledztwo prowadzi specjalny zespół powołany przy Prokuraturze Krajowej, zajmujący się wyjaśnianiem nieprawidłowości przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Jak tłumaczyła Bialik: - Prokuratorzy, którzy zajmowali się od początku tą sprawą, mieli obowiązek zlecenia przeprowadzenia sekcji w Polsce, bo mogło dojść do zgonu na skutek przestępstwa. Chodzi o odstąpienie przez prokuratura od czynności dowodowych wbrew przepisom. A przepisy Kodeksu Postępowania Karnego taki obowiązek na prokuratorów nakładały i to naraża każdego postępowania publicznego na zarzuty karne.

Śledczy zbadają, czy prokuratorzy nie naruszyli przepisów Kodeksu Karnego, dotyczących przekroczenia uprawnień i utrudniania śledztwa, czyli art. 231 i 239 kk. Za złamanie tych regulacji grozi nawet do pięciu lat więzienia.

Zobacz także: Jadwiga Kaczyńska otrzymała własną ulicę

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: