WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rząd wyda więcej na 500+

Rząd wyda więcej na 500+

10.11.2016, godz. 02:00
Elżbieta Rafalska
foto: Super Express

W tym roku na sfinansowanie programu Rodzina 500 plus zarezerwowano w budżecie ok. 17 mld zł. Okazuje się jednak, że rząd pomylił się w swoich wyliczeniach. Samorządy donoszą, że w ich kasach brakuje 0,5 mld zł na grudniowe wypłaty świadczeń. Rząd uspokaja, że pieniędzy nie zabraknie. Dodatkowe pieniądze się znajdą!

Po pieniądze PiS sięgnie do budżetów wojewodów. W rezerwie celowej znajduje się tam łącznie 1,7 mld zł. Ministerstwo Rodziny wystąpiło już do resortu finansów o te środki. A potrzeby są spore, bo - jak pisaliśmy kilka dni temu - w samym tylko województwie mazowieckim na świadczenia zabrakło 216 mln zł. - Ministerstwo uwzględniało, że w poszczególnych województwach mogą wystąpić niedobory w porównaniu z szacowanymi wydatkami. Przy takiej skali uruchamianego programu, z obowiązującym kryterium dochodowym przy pierwszym dziecku, trudno było ściśle oszacować, jaka liczba dzieci będzie korzystać z programu w poszczególnych województwach - tłumaczy biuro prasowe resortu. - Wszystkie uprawnione rodziny otrzymają należne im świadczenia - zapewnia resort Elżbiety Rafalskiej.

Jaki los czeka program w kolejnych latach? - W 2017 r. na sfinansowanie Rodziny 500 plus państwo przeznaczy 23,6 mld zł - zapowiedział Mateusz Morawiecki (48 l.), wicepremier, minister rozwoju i finansów. Jednak jeśli rząd raz pomylił się w oszacowaniu kosztów programu, może pomylić się znowu. - Gwarantuję, że dopóki rządzimy, nie zabraknie pieniędzy na 500 plus. Ten program to nasz priorytet. Przez cztery lata pieniądze są absolutnie pewne, ale my mamy ambicję, żeby rządzić dłużej - zapewnia Czytelników "Super Expressu" Elżbieta Rafalska (61 l.), szefowa MRPiPS.

Zobacz: Prezydent Andrzej Duda POGRATULOWAŁ Donaldowi Trumpowi

Źródło: TVN24/x-news
tagi: 500 plus 500+
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: